Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

  Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy naszego kolegi Piotra Wypycha. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 24 marca o godzinie 19.00 w galerii ODA art w Piotrkowie Trybunalskim, przy ulicy Sieradzkiej 8. Wystawę będzie można oglądać do 23 kwietnia.

   Z utęsknieniem czekamy na cieplejszy czas i pewnie każdy z nas szuka już oznak wiosny. Kilka ostatnich dni pokazało, że wiosna jest już blisko. Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny jak zwykle przypadnie 21 marca – jak co roku, oznacza to jednak, że astronomiczna wiosna 2023 wypadnie w nieco innym terminie.

Zapraszamy na Noc Sów!

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Nadpiliczne Parki Krajobrazowe zapraszają na „Noc sów” w Nadpilicznych Parkach, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach. Będziemy również opowiadać o innych ptakach, które można usłyszeć nocą lub wieczorem w naszej okolicy. Ilość miejsc ograniczona!

Co, gdzie i kiedy?

Za nami kolejna odsłona akcji Noc Sów w Przedborskim Parku Krajobrazowym. Tuż przed zmrokiem w biurze parku pojawiła się grupa młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu wraz z opiekunami. Niewielka salka edukacyjna ledwie pomieściła dwudziestu pięciu uczestników akcji.

W dniu 11 marca 2023 r odbył się Rajd Pieszy Szlakiem Pamięci Żołnierzy AK i KWP "Od Rozprzy do Mierzyna". Rajd zorganizowało Stowarzyszenie "Trójrzecze. Nad Pilicą, Luciążą i Czarną" oraz Muzeum Ziemi Rozprzańskiej. Mimo niesprzyjającej pogody w rajdzie wzięło udział około 20 osób.

Bernikla białolica to gatunek dużego ptaka wodnego z podrodziny gęsi, która jest gatunkiem nielicznie przelotnym w Polsce. Gniazduje głównie na arktycznych wyspach i wybrzeżach. Gatunek ten w naszym kraju częściej jest spotykany na północy oraz na zachodzie kraju zwłaszcza w Parku Narodowym Ujście Warty. W woj. łódzkim jest gatunkiem rzadkim jednak regularnie przelotnym i tu również zdecydowanie częściej jest obserwowana na północy oraz w rejonie Zb. Jeziorsko. Zwykle można ją spotkać w miejscach, gdzie koncentrują się duże stada gęsi. W woj. łódzkim takie koncentracje tworzą się w dolinach Neru, Bzury, Słudwii i Przysowy oraz w okolicy Zb. Jeziorsko w pozostałej części gęsi widywane są znacznie rzadziej. Gatunek ten jest umieszczony w książce Rzadkie ptaki Ziemi Łódzkiej.

W dniu 23 lutego 2023 r. odbył się III etap parkowy ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu mogliśmy zorganizować ten etap zmagań konkursowych w sali audiowizualnej obiektu szkolnego. Do rywalizacji konkursowej  na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego przystąpiły 3 drużyny ze szkół:

To już XXII edycja ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Konkurs jest jedną z platform współdziałania w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski, a tegoroczne zmagania konkursowe, na poziomie krajowym, są koordynowane przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Uczestnikami konkursu jest młodzież ze szkół podstawowych z terenów objętych działaniem parków.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, uroczyście obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), która odbyła się w Nikozji na Cyprze.

 Koniec zimy to ostatni moment na czyszczenie budek lęgowych i przygotowanie ich do kolejnego sezonu. Prace te są niezbędne aby budki były ponownie zamieszkałe. Ptaki w czasie przygotowywania gniazda znoszą do budki materiał organiczny w postaci mchu, roślin, pierza czy siersci.