Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Jak imponująco wygląda krajobraz pokryty szronem, mogliśmy się przekonać w miniony poniedziałek. Prezentujemy kilka zdjęć krajobrazów Przedborskiego PK pokrytych kryształami lodu.

Od 30 lat, co roku w styczniu uczestniczę w monitoringu ptaków wodnych zimujących na rzece Pilicy w Sulejowskim PK, na odcinku Sulejów -Przedbórz.

W ostatnich trzech, czterech latach obserwuje zmniejszoną liczbę stanowisk bobra w Dolinie Pilicy, tj. śladów ich obecności: świeżych powalonych drzew, zgryzów, żeremi, bobrzych kanałów, tam.

Podobne obserwacje miała grupa badająca ponad 300 starorzeczy w dolinie Pilicy w latach 2022 i 2023. Wiele obserwowanych przez nich stanowisk bobrowych na starorzeczach to miejsca opuszczone, bez świeżych (tegorocznych) śladów ścinanych drzew.

Stąd teza, że bobrów jest mniej w dolinie rzeki Pilicy.

 

Z głębokim smutkiem informujemy, że zmarł w wieku 67 lat Henryk Kowalczyk, nasz kolega i wieloletni pracownik Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

Na kolejnym cyklicznym ,,Ptakoliczeniu” w Sulejowskim PK w 2025 r., dopisała: frekwencja, ptaki i nietypowa jak na styczeń, wiosenna zmienna pogoda.

Służba Przedborskiego Parku Krajobrazowego włączyła się w prace rozbudowy infrastruktury turystycznej gminy Przedbórz. Dotyczą one wyznaczenia nowego szlaku rowerowego, który swym zasięgiem obejmie północną i południową część gminy, a tym samym stanie się łącznikiem pomiędzy Przedborskim i Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym.

  Światowy Dzień Obszarów Wodno – Błotnych zwany inaczej Światowym Dniem Mokradeł obchodzony jest corocznie 2 lutego w rocznicę podpisania Konwencji w Ramsar o obszarach wodno-błotnych. Konwencja Ramsarska to międzynarodowe porozumienie, które zostało parafowane 2 lutego 1971 roku w irańskim mieście Ramsar nad Morzem Kaspijskim. Jest to międzynarodowy układ, którego pełna nazwa brzmi „Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”.

Kolejne „Zimowe Ptakoliczenie” za nami w Spalskim Parku Krajobrazowym. W tym roku ptakiem Zimowego Ptakoliczenia została łyska, której nam  nie udało się zaobserwować. Gatunek ten w ostatnich latach stał się w Spalskim PK dużą rzadkością. W okresie zimowym czasem zdarza się ją spotkać w Parku na Pilicy.

„Ptakoliczenie” w tym roku odbyło się na Błotach Brudzewickich.  Jest to rozległy kompleks łąk otoczony lasami, a jedynie od strony północnej znajdują się pola i nieużytki. Pogoda jak i ptaki nam dopisała i czuć było już powiew przedwiośnia, kto nie przyjechał niech żałuje :) W trakcie spaceru udało się odnotować 34 gatunki ptaków, najliczniejsza okazała się dość niespodziewanie gęgawa, której spore stado (ok. 120 os.) żerowało na łąkach.

W połowie stycznia w całej Polsce prowadzony jest Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych, który w dużej mierze opiera się na wiedzy i doświadczeniu lokalnych organizacji i instytucji ornitologicznych. Liczenia tej grupy ptaków są prowadzone przez niektóre ośrodki regularnie od kilku dekad.

Tak jak w ostatnich latach wspólnymi siłami z Marcinem Wężykiem policzyliśmy zimujące ptaki wodno-błotne na zbiorniku Sulejowskim. Co roku liczenia prowadzimy tą samą metodą licząc z dwóch przeciwległych brzegów, gdyż część ptaków zawsze zostaje nie zauważona z jednego brzegu. Objechanie zbiornika w ciągu krótkiego dnia zimowego jest niemożliwe, a dodatkowo ptaki się przemieszczają, więc po paru godzinach trudno byłoby stwierdzić czy to osobniki, które już policzyliśmy czy jeszcze nie. Brak mrozów sprawiła, że zbiornik Sulejowski pozostaje bez lodu. Warunki takie sprawiły, że odnotowaliśmy dużą ilość ptaków z dość sporą różnorodnością.

  W dniu 24 stycznia wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Przedborzu włączyliśmy się w coroczną akcję Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pod nazwą Zimowe Ptakoliczenie. To już 17 odsłona tego wydarzenia, której ptakiem zimy została łyska. W pierwszej części spotkania odbyła się krótka prelekcja, przybliżająca istotę wydarzenia oraz biologię bohatera tegorocznej edycji.

W imieniu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego / Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych / Przedborskiego Parku Krajobrazowego zapraszamy na "Zimowe Ptakoliczenie". Jest to cykliczna akcja skierowana do wszystkich, którzy są zainteresowani światem naszych skrzydlatych braci oraz nie straszne im piesze zimowe wycieczki.