- Kategoria: Aktualności NPK
Nad Zbiornikiem Sulejowskim 29 kwietnia zostały posadowione znaki wodne "zakaz wytwarzania fali" - znak A.9 to żeglugowy znak zakazu. Biały, kwadratowy znak z czerwoną obwódką, na znaku czarny piktogram - dwie fale, jedna nad drugą (dwa szlaczki, symbolicznie przedstawiające fale), piktogram przekreślony czerwoną linią idącą od lewego górnego rogu do prawego dolnego rogu. Grafika-symbol tego znaku jednoznacznie informuje o zakazie wytwarzania fal przez jednostki pływające na danym obszarze wodnym. Znak ten spełnia wszystkie obowiązujące w żeglarstwie normy i jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 28 kwietnia 2003 w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych. Głównym założeniem zastosowania znaków żeglugowych jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz zachowanie wymaganej ostrożności, aby nie spowodować kolizji na szlaku wodnym wysoką falą, lub wytwarzaniem fal szkodzących dobrostanowi przyrodniczemu Zbiornika. Znaki te (6 sztuk) zostały umiejscowione w strefie 1 Zbiornika Sulejowskiego - gdzie dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego o mocy silnika do 4kW. Dziękujemy Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim za wykonanie i przekazanie znaków, dziękujemy Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu Okręg w Piotrkowie Trybunalskim za wspólny montaż oznakowania w terenie.
Czytaj więcej...Znak "zakaz wytwarzania fali" nad Zbiornikiem Sulejowskim
- Kategoria: Aktualności NPK
Jak co roku pracownicy Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych wystawili na wodach Zbiornika Sulejowskiego żółte boje z napisem "strefa". Boje oddzielają trzy strefy użytkowania Zbiornika. Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 27 lutego 2018 roku w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego - zostały określone zasady używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego zgodnie z którymi:
- w strefie nr 0, obowiązuje całkowity zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego;
- w strefie nr 1, obejmującej obszar Zbiornika Sulejowskiego zawarty od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia Zbiornika Sulejowskiego na wysokości miejscowości Barkowice Mokre, dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego o mocy silnika do 4 kW;
- w strefie nr 2, obejmującej obszar Zbiornika Sulejowskiego zawarty od tamy w miejscowości Smardzewice do linii Bronisławów – cypel na wysokości wsi Lubiaszów – wieś Zarzęcin, dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.
- Kategoria: Aktualności ZPKWŁ
W dniu 30 kwietnia 2025 roku odbył się rajd rowerowy „Śladami Oddziału majora Hubala” w Spalskim Parku Krajobrazowym. Trasa rajdu wiodła przez przystanki naszej ścieżki edukacyjno-historycznej położonej na terenie gminy Poświętne oraz Nadleśnictwa Opoczno. Uczestnicy dopisali – licznie stawiła się młodzież ze szkoły podstawowej w Poświetnym, pracownicy Nadleśnictwa Opoczno oraz pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Wystartowaliśmy o godzinie 9.00 przy szkole podstawowej w Poświętnym, następnie przez Anielin dotarliśmy do szańca Hubala skąd leśnymi ścieżkami skierowaliśmy się w kierunku dawnej osady Ceteń. Ostatnim przystankiem były Bielawy, gdzie Nadleśnictwo Opoczno przygotowało dla uczestników ognisko. Data rajdu w tym roku przypadała dokładnie w 85 rocznice śmierci słynnego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który właśnie 30 kwietnia 1940 roku zginął pod Anielinem.
Czytaj więcej...Rajd rowerowy "Śladami Oddzialu majora Hubala" - 2025
- Kategoria: Aktualności ZPKWŁ
Serdecznie zapraszamy na coroczny rajd rowerowy w Spalskim Parku Krajobrazowym "Śladami oddziału majora Hubala". Termin: 30 kwietnia 2025 roku, rozpoczęcie o godzinie 9.00 przed szkołą podstawową w Poświętnym. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem rajdu.
Czytaj więcej...Zaproszenie na rajd rowerowy "Hubala" - 2025
- Kategoria: Aktualności ZPKWŁ
W Wolborskim Centrum Kultury - Centrum Pożarnicze - dnia 21 marca miało miejsce otwarcie wystawy "Drzewa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego". W wystawie uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej z Wolborza. Otwarcie wystawy poprzedziły prelekcje i prezentacje związane z Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym.
Czytaj więcej...Wystawa Drzewa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
- Kategoria: Aktualności ZPKWŁ
W ramach Światowego Dnia Ziemi od wielu lat Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim organizuje akcję "Nakręć się na zieleń" - ZPKWŁ Oddział Nadpilicznych Parków Krajobrazowych jest partnerem tego wydarzenia. Akcja cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców regionu - wielu mieszkańców przyniosło plastikowe nakrętki, żeby wymienić je na sadzonki drzew, krzewów lub nasion. Pracownicy ONPK przekazując materiał zadrzewieniowy udzielali zainteresowanym porad hodowlanych, informacji o gatunkach i ich wymaganiach siedliskowych. Akcja odbyła się w Sulejowie, Gorzkowicach i Łękach Szlacheckich na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny.
- Kategoria: Aktualności ZPKWŁ
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Nadpiliczne Parki Krajobrazowe zapraszają na „Noc sów” w Nadpilicznych Parkach, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach. Będziemy również opowiadać o innych ptakach, które można usłyszeć nocą lub wieczorem w naszej okolicy.
Noc sów odbędzie się :
10 kwietnia (czwartek) w siedzibie Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Wydarzenie składać się będzie z krótkiej prelekcji oraz spaceru w terenie, podczas którego będziemy próbować nasłuchiwać, a przy odrobinie szczęścia i obserwować sowy. Wydarzenie potrwa około 2–4 h – w zależności od pogody i kondycji.
11 kwietnia (piątek) w Spalskim Parku Krajobrazowy przy dawnej osadzie Ceteń – Anielin 82 (przy leśnej wiacie), gm. Poświętne (współrzędne: 51.514194, 20.296361) – godzina 19.00.
Czytaj więcej...Zapraszamy na Noc sów w Oddziale Nadpilicznych Parków Krajobrazowych
- Kategoria: Aktualności ZPKWŁ
Wiosna, chyba najpiękniejsza i najbardziej wyczekiwana pora roku. Wyróżniamy wiosnę astronomiczną, wiosnę kalendarzową i wiosnę meteorologiczną. Wiosna kalendarzowa i meteorologiczna zaczyna się 1 marca, natomiast wiosna astronomiczna rozpoczyna się w dniu równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego. Równonoc wiosenna w Polsce najczęściej przypada w dniu 21 marca.
- Kategoria: Aktualności ZPKWŁ
13 marca w sali audiowizualnej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Przedborzu przeprowadziliśmy eliminacje "parkowe" XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Do rywalizacji w Przedborskim Parku Krajobrazowym przystąpiły drużyny z następujących szkół podstawowych:
