Nad Zbiornikiem Sulejowskim 29 kwietnia zostały posadowione znaki wodne "zakaz wytwarzania fali" - znak A.9 to żeglugowy znak zakazu. Biały, kwadratowy znak z czerwoną obwódką, na znaku czarny piktogram - dwie fale, jedna nad drugą (dwa szlaczki, symbolicznie przedstawiające fale), piktogram przekreślony czerwoną linią idącą od lewego górnego rogu do prawego dolnego rogu. Grafika-symbol tego znaku jednoznacznie informuje o zakazie wytwarzania fal przez jednostki pływające na danym obszarze wodnym. Znak ten spełnia wszystkie obowiązujące w żeglarstwie normy i jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 28 kwietnia 2003 w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych. Głównym założeniem zastosowania znaków żeglugowych jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz zachowanie wymaganej ostrożności, aby nie spowodować kolizji na szlaku wodnym wysoką falą, lub wytwarzaniem fal szkodzących dobrostanowi przyrodniczemu Zbiornika. Znaki te (6 sztuk) zostały umiejscowione w strefie 1 Zbiornika Sulejowskiego - gdzie dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego o mocy silnika do 4kW. Dziękujemy Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim za wykonanie i przekazanie znaków, dziękujemy Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu Okręg w Piotrkowie Trybunalskim za wspólny montaż oznakowania w terenie.
- Szymon Kielan
Jak co roku pracownicy Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych wystawili na wodach Zbiornika Sulejowskiego żółte boje z napisem "strefa". Boje oddzielają trzy strefy użytkowania Zbiornika. Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 27 lutego 2018 roku w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego - zostały określone zasady używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego zgodnie z którymi:
- w strefie nr 0, obowiązuje całkowity zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego;
- w strefie nr 1, obejmującej obszar Zbiornika Sulejowskiego zawarty od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia Zbiornika Sulejowskiego na wysokości miejscowości Barkowice Mokre, dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego o mocy silnika do 4 kW;
- w strefie nr 2, obejmującej obszar Zbiornika Sulejowskiego zawarty od tamy w miejscowości Smardzewice do linii Bronisławów – cypel na wysokości wsi Lubiaszów – wieś Zarzęcin, dopuszczono możliwość używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.
- Szymon Kielan
W minioną sobotę w Anielinie na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego odbył się „Piknik z Województwem Łódzkim” połączony z „Festiwalem pieroga”. Na uczestników czekało dużo atrakcji w tym występy zespołów ludowych, strefy zabaw dla dzieci oraz oczywiście każdy mógł spróbować różnych rodzajów pierogów przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zorganizował swoje stoisko, gdzie prowadzono działania informacyjno – edukacyjne. Każdy odwiedzający stoisko mógł wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami były sadzonki drzew i krzewów z programu „Owocowe łódzkie”.
- Szymon Kielan
Podczas zimowego monitoringu ptaków na rzece Pilicy w Sulejowie, obserwowano dwie kokoszki, jedna z nich utykała na lewą nogę. Jej chód był trochę chaotyczny, mówiąc po ludzku ptak kuśtykał. Kokoszki, zapewne była to para, poszukiwały wspólnie pokarmu w przybrzeżnej roślinności szuwarowej.
- Dariusz Bień
To już XXII edycja ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Konkurs jest jedną z platform współdziałania w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski, a tegoroczne zmagania konkursowe, na poziomie krajowym, są koordynowane przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Uczestnikami konkursu jest młodzież ze szkół podstawowych z terenów objętych działaniem parków.
- Dariusz Sommerfeld
10 października obchodziliśmy Święto Drzewa. Z tej okazji pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego prelekcję na temat „Drzewo w życiu człowieka”. Następnie zorganizowano spacer po terenie PSP, gdzie wcześniej dokonano nasadzeń sadzonek drzew. Dla upamiętnienia Święta Drzewa posadzono na terenie przyszkolnym kolejne drzewo.
- Dariusz Bień
W ramach współpracy z Skarbem Państwa – Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwem Smardzewice oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi przystąpiliśmy do prac związanych z ochroną stanowiska bardzo rzadkiego na terenie województwa łódzkiego czarcikęsika Kluka oraz śródleśnego torfowiska i łąki, na którym on występuje.
- Szymon Kielan
W sobotę, 25 czerwca, z dworca Łódź Fabryczna odjechał pierwszy po 34 latach pociąg do Spały. W inauguracyjnym przejeździe nowej hybrydy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wzięło udział prawie 1000 mieszkańców województwa. W Spale pasażerów powitała kolejowa orkiestra dęta, która poprowadziła korowód do przystani nad Pilicą na piknik na powitanie lata. Od 2 lipca hybrydy ŁKA będą regularnie kursować na trasie Łódź – Spała. Wśród gości wydarzenia byli m.in. poseł Robert Telus, radni wojewódzcy Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski, starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i inni samorządowcy. Wszystkich uczestników pikniku powitał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
- Szymon Kielan
