Światowy Dzień Fotografii – 19.08.2022

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

19 sierpnia 1839 to data, którą uznano na całym świecie za początek fotografii. Właśnie wtedy Louis Daguerre zaprezentował Francuskiej Akademii Nauk technikę, którą opracował wraz ze wspólnikiem Joseph Niépce – dagerotypię. Pierwsze dagerotypy budziły prawdziwe poruszenie, wywoływały skrajne emocje, od zachwytu po strach. Przez przeszło 170 lat fotografia bardzo się rozwinęła. Dzięki nowoczesnym aparatom fotograficznym i morzu akcesoriów jak np. lampy błyskowe, statywy, obudowy wodoodporne, specjalistyczne obiektywy, zdjęcia można robić szybko, w trudnych warunkach oświetleniowych, pod wodą czy w nocy.

fot

Natura jest jednym z najbardziej wszechobecnych tematów spotykanych w fotografii. Fotografia przyrodnicza to jeden z najpiękniejszych, ale także najtrudniejszych gatunków, wymaga dużego przygotowania, a także fizycznej, jak i psychicznej wytrzymałości, cierpliwości i uwagi.
Przy robieniu  zdjęć przyrodniczych ważne jest, aby fotograf poznał szczegóły zachowań i nawyków zwierząt, ważne jest, aby w żaden sposób nie zaszkodzić fotografowanemu obiektowi. Należy uważać na zagrożone gatunki roślin i zwierząt by w czasie fotografowania nie zostały zniszczone. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, ustanowione zostały pewne zasady zapobiegające takim sytuacjom. Trzeba też pamiętać, że niektóre lokalizacje wymagają specjalnych zezwoleń, a każde zwierzę prowadzi swój specyficzny tryb życia, który fotograf przyrody zobowiązany jest szanować.
Fotografia przyrodnicza, to przede wszystkim szacunek do przyrody, prawa, środowiska i innych fotografów.
Do fotografowania przyrody przydatny jest właściwie każdy aparat. Podobno najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Niesamowite ujęcia mogą zdarzyć się zarówno profesjonalnym aparatem fotograficznym jak i tym wbudowanym w telefon komórkowy.
Fotografia przyrodnicza lubi naturalne światło. Zdjęcia natury będą świetnie wyglądać, zwłaszcza w złotych godzinach. To światło po wschodzie i przed zachodem słońca, które jest bardziej miękkie, zamglone, bardziej równomiernie oświetla obiekty i eliminuje ostre południowe cienie. Bezpośrednie, niefiltrowane światło słoneczne, tworzy ostre tony i wiele cieni. Z kolei zachmurzone niebo, nadaje zdjęciom nastroju i dramatyzmu, a zjawiska naturalne, takie jak burze, dodają jeszcze większej głębi fotografii przyrodniczej.
Fotografia przyrodnicza to także zdjęcia makro roślin lub owadów, gdzie wszystko kręci się wokół zbliżeń i szczegółów. Ponieważ niektóre z tych stworzeń są zbyt małe, to właśnie zdjęcia makro pozwalają nam dostrzec ich drobne szczegóły na większą skalę, wprowadzając nas w zupełnie nowy świat, którego wcześniej nie mogliśmy tak dobrze poznać.
Jeśli zamierzasz robić zdjęcia przyrody, postaraj się, aby wszystko w ujęciu było naturalne. Fotografuj zwierzęta i rośliny w ich naturalnym środowisku.

Zachęcamy do fotografowania.