Zima…jedni ją lubią, inni nienawidzą. Zima budzi skrajne emocje ale tak czy siak potrafi być piękna i chyba wszyscy czasami tęsknimy za zimą ze śniegiem i lekkim mrozem .Termin kalendarzowej zimy jest stały i przypada na 22 grudnia.
Drugim terminem określającym nadejście tej pory roku jest zima astronomiczna. Przypada ona na dzień 21 lub 22 grudnia. Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do momentu równonocy wiosennej. Słońce góruje wtedy w zwrotniku Koziorożca. Mamy do czynienia z najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej, natomiast na drugiej - południowej - z najdłuższym.
Co ciekawe, wiele starożytnych kultur sądziło, że jest to najszczęśliwszy dzień w roku. Świętowano również "odradzanie się Słońca". Po przesileniu zimowym dzień zaczyna robić się dłuższy, a noc coraz krótsza. W 2021 roku pierwszy dzień zimy astronomicznej wypada dokładnie we wtorek 21 grudnia o godzinie 16:59. Z kolei kalendarzowa zima zawsze wypada w tym samym terminie - 22 grudnia. W tym roku będzie to środa.
Zimowe ciekawostki :
- Wraz z przesileniem zimowym nastąpi najkrótszy dzień w roku. Dzień 21 grudnia 2021 roku będzie trwał 7 godz. 42 min, jest krótszy od najdłuższego o 9 godz. i 4 min. Od tego dnia dzień stopniowo zacznie się wydłużać, a noc skracać.
- Zimą występują liczne opady śniegu. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazło się miejsce dla największego płatka śniegu. Taki zaobserwowano 28 stycznia 1887 roku w Fort Keogh w Stanach Zjednoczonych. Miał on 38 cm średnicy.
- Jak dotąd najwyższy bałwan jaki kiedykolwiek ulepiono mierzył ponad 37 metrów wysokości. Oficjalne ukończenie lepienia miało miejsce 26 lutego 2008 roku w Maine (Stany Zjednoczone). Prace trwały blisko miesiąc. Bałwan posiadał nos o długości 2,4 metra, zaś jego rzęsy wykonano z ośmiu par nart.
- Strach przed śniegiem nazywany jest blanchofobią. U osób obawiających się opadów śnieżyć mogą występować ataki paniki, zimne poty, a także lęk.
- Najniższą temperaturę na Ziemi odnotowano na Antarktydzie. 21 lipca 1983 roku wskaźniki stacji Wostok wskazały -89,2 stopni Celsjusza. Bez wątpienia jest to jedno z najmniej przyjaznych miejsc na naszej planecie.
- Zima stulecia to termin opisujący okres, w którym opady śniegu i siarczyste mrozy paraliżują miasto, bądź cały kraj. 1928/1929; 1939/1940; 1962/1963; 1978/1979; 1986/1987 - to właśnie w tych latach zima zapisała się w historii naszego kraju. Temperatura powietrza spadała wówczas nawet do −40 °C.
- Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy. Ten stan organizmu nazywany jest hibernacją.
- Podczas tej pory roku zużywa się znacznie więcej energii elektrycznej. Związane jest to z krótszym dniem, a także warunkami atmosferycznymi. Niska temperatura wymaga włączenie ogrzewania.
- 11 stycznia 1940 w Siedlcach był najmroźniejszym dniem w historii naszego kraju. Temperatura powietrza spadła wówczas do -41 stopni Celsjusza.
- Płatki śniegu spadają z nieba z prędkością około 5 km/h. Oczywiście nie jest ona zawsze taka sama. Uzależniona jest od ciężaru oraz prędkości wiatru.
Zdj.DWB
Opr.DWB.