Noc sów w Bolimowskim Parku Krajobrazowym - relacja

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii 23 marca 2019 r. zorganizowali „Noc sów” w Nieborowie, w ramach ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego, prowadzonego i koordynowanego przez stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 20.00  prelekcją poprowadzoną przez Kingę Nowak – starszego specjalistę ds. edukacji OT BPK - podczas której omówiono:
- obecność i znaczenie sów w kulturze,
- budowę i wygląd sów,
- zamieszkiwane środowiska,
- zwyczaje i techniki polowań,
- cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków sów,
- odtwarzane nagrania z głosami sów,
- aktywne metody ochrony sów.

Podczas zajęć wykorzystano: prezentację multimedialną, głosy i pióra sów, wypluwki, plansze edukacyjne, materiały edukacyjno-turystyczne ZPKWŁ.
Na koniec spotkania, w sali przeprowadzano quiz, w ramach którego każdy uczestnik zajęć mógł się pochwalić, czego nowego dowiedział się o sowach podczas prelekcji, otrzymując w zamian magnes z sową.

Drugą część wydarzenia poprowadzili ornitolodzy: Krzysztof Janus i Mirosław Nowicki. Zabrali uczestników na spacer po parku nieborowskim, podczas którego udało się usłyszeć sowę uszatkę i puszczyka. Ponadto Krzysztof Janus pokazał, z użyciem kamery termowizyjnej, dziuple zajęte przez zwierzęta. Widzieliśmy też sarny, które nocą zakradają się do parku aby pojeść trawy. Na koniec spaceru wykonaliśmy sobie zdjęcia grupowe z kamery termowizyjnej.

W wydarzeniu wzięło udział 34 osoby, w tym kilkoro dzieci.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie.

Serdeczne podziękowania składamy ornitologom: Mirosławowi Nowickiemu i Krzysztofowi Janusowi, za oprawę merytoryczną wydarzenia.

Dziękujemy Nadleśnictwu Radziwiłłów, za przekazanie gadżetów wspierających naszą akcję.

PS. Każdy kto chce otrzymać zdjęcie grupowe z kamery termowizyjnej proszony jest o kontakt mailowy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oprac. A. Pruszkowska

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button