Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Rozpoczyna się nowy sezon turystyczny. Pogoda sprzyja organizacji różnych form turystyki m.in. organizacji spływów kajakowych po rzece Rawce.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego informuje, iż z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Powstają kolejne sady drzew owocowych odmian tradycyjnych…

22 czerwca 2020 r., w strefie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, w ramach rozpoczętego tej wiosny w Województwie Łódzkim projektu „Owoce Pamięci – w 100. rocznicę urodzinJana Pawła II” powstały dwa mini-sady starych odmian.

Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przygotowuje do druku III wydanie – poprawione i rozszerzone – broszury „Dwory i pałace na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i okolic”. Poprzednie wydania rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. III wydanie powinno ukazać się pod koniec roku. Znajdą się w nim, poza opisami i rysunkami poszczególnych dworów i pałaców, także zupełnie nowe teksty o tytułach: „Codzienność we dworze” i „Dwór od święta”, a także opis szlaku turystycznego, zgrabnie łączącego kilka dworów i innych zabytków Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.I do poznania tego właśnie szlaku chcemy dziś Państwa namówić.

Lolkalna Grupa Działania "Kraina Rawki" ogłasza konkurs pn. „Najpiękniej Umajona Kapliczka”.
Udział w konkursie mogą wziąć mieszkańcy, sołectwa i organizacje pozarządowe mające siedzibę na obszarze działania LGD „Kraina Rawki”, tj. na terenie Gmin: Biała Rawska, Cielądz, Kowiesy, Puszcza Mariańska, Rawa Mazowiecka, Regnów, Sadkowice, Wiskitki i Żelechlinek.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie Stowarzyszenia.
Zgłoszenia można przesyłać od 8 do 15 maja 2020 roku.

Waśnie rozpoczął się czas kwitnienia roślin sadowniczych i uprawnych (rzepak, porzeczki, agrest, borówki, truskawki). To również okres intensywnego rozwoju rodzin pszczelich i innych zapylaczy, co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na pokarm. Oznacza to, że właśnie teraz owady bardzo intensywnie oblatują kwiaty, szczególnie tam gdzie jest ich dużo z jednego gatunku.

Pogoda zachęca do spacerów i wypraw rowerowych. Niestety każdej wiosny w naszych lasach i dolinach rzecznych można znaleźć nie tyko wiosenne kwiaty, ale także liczne „niespodzianki”. Pracownicy naszego Parku podczas każdego patrolu znajdują kilka miejsc nielegalnego wyrzucenia i spalania odpadów – zwykle pochodzących z gospodarstw domowych, prac remontowo-budowlanych, pikników.

Kochani!
Wiemy, że z utęsknieniem czekaliście na otwarcie lasów. Pamiętajcie jednak, że wybierając się na spacer należy zachować nie tylko szczególne środki ostrożności osobistej (zachowanie odpowiednich odległości od siebie, nie korzystanie z ławek/stołów na miejscach postojowych, itp.) ale mieć na uwadze to, że w kraju panuje ogromna susza! Wysychają rzeki, wypadają kolejne drzewa, a ściółka aż trzeszczy pod nogami... Każda najmniejsza iskra może spowodować pożar.
Apelujemy...
NIE wjeżdzajcie samochodami do lasu...NIE rozniecajcie ognisk...NIE palcie papierosów w lesie...NIE wypalajcie traw...
Niby proste i banalne zakazy, które obowiązują na codzień...a każdego dnia są bezmyślnie łamane pozbawiając nas kolejnych terenów zielonych...

Początek wiosny kalendarzowej (21.03.2020 r.) już za nami, ale w przyrodzie obserwujemy zmiany już od kilku tygodni. Właśnie zakończyła kwitnie wierzba iwa (gatunek wierzby najwcześniej kwitnącej w naszym kraju) chętnie oblatywana przez pszczoły. W lesie można jeszcze zobaczyć różowe kwiaty wawrzynka wilczełyko. Bujnie rozwija się runo leśne – zawilce, miodunki, złocie, ziarnopłony. Budzą się już gady i płazy.

Komunikat nr 2 

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skierniewicach 

w związku ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzeniania się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby wywołanej wirusem SARS-Co V-2 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button