Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Od 04 kwietnia do 17 kwietnia 2024 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Od 18 kwietnia do 26 kwietnia 2024 r. Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa łódzkiego. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Serdecznie zapraszamy na spacer edukacyjny po Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Będziemy wędrować leśnymi drogami poznając lokalną przyrodę i krajobraz. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 14 kwietna 2024 r. Zbiórka od godz. 8:45, koniec ul. Nowobielańskiej przy granicy lasu. Start o 9:00.

Obowiązują wcześniejsze telefoniczne zapisy (w dni robocze od godz. 8:00 do 16:00 pod nr tel 46 833 37 77). Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły na plakacie i regulaminie. Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się z regulaminem dostępnym poniżej w pliku PDF.

3 kwietnia w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach odbyło się seminarium „Pszczoły – ważni zapylacze”, którego współorganizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego serdecznie zapraszają do udziału w konkursie "Na Ratunek Ziemi". Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VII skierniewickich szkół podstawowych. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie plakatu „Ziemia – zielona planeta” i przyniesienie jej do biblioteki do 13 kwietnia 2024 r.  

Plakat powinien być wykonany w formacie minimum A3 (może być większy) dowolną techniką (wykluczamy użycie plastiku).

Wiosenne porządki w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

W dniu 21 marca 2024 r. pracownicy Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wraz z przedstawicielami Fundacji Kwietna posprzątali fragment zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Nieborów” (będącego jednocześnie zabytkiem pn. „Nieborowskie Pole”) oraz ul. Chyleniecką przecinającą ten obszar. Jak widać na załączonych zdjęciach pracy było dużo.

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Fundacji Kwietna za udział i pomoc.

Bardzo dziękujemy również Wójtowi Gminy Nieborów za odebranie odpadów.

Żaby moczarowe są ciekawym obiektem obserwacji przyrodniczych między innymi z uwagi na intensywnie niebieski kolor, który przybierają samce dla zwabienia swych partnerek. Samice pozostają przez cały czas brunatno-brązowe.

Po zimie, gdy tylko żaby poczują cieplejsze dni, wychodzą ze swych kryjówek na powierzchnię i zmierzają do płytkich i nasłonecznionych zbiorników wodnych - najpierw zbierają się na nich samce, a po paru dniach dołączają samice.
Po godach na wodzie dostrzec można unoszący się skrzek.

Żaby moczarowe wydają charakterystyczny dźwięk, przypominający bulgotanie wody. To po nim najłatwiej znaleźć te niewielkie płazy, które są bardzo czujne i gdy tylko zauważą nasz gwałtowny ruch na brzegach zbiornika, dają nura pod wodę! Poczekajmy wtedy cierpliwie w bezruchu, a po chwili zaczniemy zauważać kolejne, pojawiające się nad powierzchnią główki żab.

W lutym bieżącego roku pracownicy Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili czyszczenie 20 budek dla dudka z terenu Parku. Wyrzucono z nich starą wyściółkę, gniazda ptaków oraz szerszeni. Na dnie oczyszczonych budek wsypano nowe trociny, a budki zamknięto komisyjnie kubeczkami do czasu powrotu dudków do Polski :) . Zapobiega to przedwczesnym zasiedlaniem budek przez inne gatunki ptaków, między innymi szpaki (które wracają wcześniej i są dużą konkurencją dla dudków). Nie pozostaje już nic więcej jak czekać. Aby do wiosny!

9 marca 2024 roku w Sielskiej Stanicy w Budach Grabskich (Bolimowski Park Krajobrazowy) odbyła się jak każdego roku „Noc Sów”.

Uczestnicy tradycyjnie dopisali – pełna sala zarówno dorosłych jak i dzieci wysłuchała najpierw prelekcji na temat sów – ich znaczenia w kulturze, biologii, zagrożeń i ochrony. Uczyliśmy się też rozpoznawać głosy poszczególnych gatunków tych tajemniczych ptaków. W sali dostępna była mini wystawa z piórami sów, wypluwkami, podobiznami w skali rzeczywistej oraz budkami lęgowymi.
W kolejnej części wydarzenia wyruszyliśmy w teren. W kilku miejscach w lesie przystawaliśmy by nasłuchiwać w całkowitej ciemności. Jako pierwszego usłyszeliśmy samca puszczyka, który odzywał się krótkim nawoływaniem, innym niż „standardowe” pohukiwanie z filmów grozy. Kolejnym gatunkiem, którego udało się nam usłyszeć była uszatka zwyczajna, odzywająca się z doliny Rawki. Przez drogę przemknęły nam również…nie, nie wilki, a sarny, których świecące ślepia przyprawiły pewnie niejedną osobę o mały dreszczyk na skórze. ?

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zapraszają do udziału w konkursie plastycznym "Zwierzęta Bolimowskiego Parku Krajobrazowego".

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I-III i klas IV-VIII szkół podstawowych z Miasta Skierniewice, powiatu skierniewickiego i łowickiego.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy przedstawiającej zwierzęta występujące w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Praca może być wykonana dowolną techniką plastyczną z wykorzystaniem odpadów (papier, makulatura, plastik, drewno, żarówki, butelki, kartony, przedmioty użytkowe, opakowania itp.). Format pracy: praca płaska, max. format A4.