Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Kolejny sezon turystyczny już trwa. Pogoda sprzyja organizacji różnych form turystyki m.in. organizacji spływów kajakowych po rzece Rawce czy Skierniewce (Łupi).
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego informuje, iż z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie serdecznie zapraszają 20 lipca 2024 roku na IV Bolimowski Rajd Puszczy.

Regulamin oraz plakat poniżej.

Spis wykonywany przez pracowników ZPKWŁ - Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego obejmował całą gminę Nowy Kawęczyn, w skład której wchodzi 36 miejscowości. Cała gmina,
o powierzchni ponad 104 km2, posiada charakter rolniczy.

W wyniku przeprowadzonych objazdów w terenie stwierdzono:

- 11 bocianich gniazd z młodymi (Hpm), z czego: w 2 miejscach (Stara Rawa i Rzędków) odnotowano po 4 młode, w 3 miejscach (Trzcianna, Doleck, Kwasowiec) po 3 młode, w 5 miejscach (Suliszew, Strzyboga, Nowy Kawęczyn, Sewerynów, Zglinna Duża) po 2 młode, a w 1 miejscu (Suliszew) jedno młode,

Informujemy, że w terminach: 28 czerwca-10 lipca 2024 r. przeprowadzony zostanie 8 Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Pracownicy Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, będą spisywali w terenie platformy i gniazda bocianów białych w całej gminie Nowy Kawęczyn.

Nasi pracownicy będą objeżdzać wszystkie gminne miejscowości oraz wykonywać kontrole pod adresami z obecnymi platformami i gniazdami bocianów białych. W trakcie kontroli gniazd, w miarę możliwości, będzie przeprowadzany krótki wywiad z mieszkańcami, którzy posiadają największą i bezcenną wiedzę dotyczącą przylotów ptaków, toczonych walk czy utraty jaj i piskląt. Ponadto wypełniana będzie karta obserwacji oraz wykonywana będzie dokumentacja fotograficzna gniazd i ptaków.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia prognozujące wystąpienie upału.Od godz. 12:30 dnia 26.06.2024 do godz. 20:00 dnia 28.06.2024, w powiatach: bełchatowskim, brzezińskim, kutnowskim, łaskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, Łódź, opoczyńskim, pabianickim, piotrkowskim, Piotrków Trybunalski, poddębickim, rawskim, sieradzkim, Skierniewice, skierniewickim, tomaszowskim, zduńskowolskim i zgierskim, temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 21°C.

W miniony weekend, tj. 16 czerwca 2024 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu pt. „Biblioteka smaków” zorganizowanym przez LGD „Kraina Rawki” i Urząd Miasta Rawa Mazowiecka. Podczas imprezy przygotowywane były smakowite potrawy przez kucharza Pascala Brodnickiego.

W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystym powitaniu, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Godzianowie, gości ze Słowenii, Cypru i Szówska (polska szkoła z podkarpacia). Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+ „Seeds of change”/ „Ziarna zmiany”. Tematem tego międzynarodowego partnerstwa są: ochrona środowiska w trzech krajach uczestniczących, zmiany klimatyczne, przeciwdziałanie ich skutkom. Oprócz tego ważne są także postawy, emocje, wewnętrzne potrzeby uczniów, którzy muszą odnaleźć się i stawić czoło tym wszystkim zmianom na świecie.

W dniu 11 czerwca 2024 r. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu w Godzianowie odbyły się warsztaty pt. INNOWACJE SPOŁECZNE DLA WSI. Organizatorem tych niezwykłych i pouczających warsztatów był Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz Lokalna Grupa Działania „Gniazdo”.

Trzecia edycja Festiwalu Ogrodniczego w Nieborowie rozpoczęła się 8 czerwca o godzinie 14:00. Podczas festiwalu były zapewnione liczne atrakcje:

W miniony weekend w Parowozowni Skierniewice w ramach Dni Otwartych odbył się Dzień Dziecka. Na stoisku Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego najmłodsi mogli spróbować swoich sił w układaniu rysunków ptaków na klockach i drewnianej ruchomej planszy. Chętnie dzielili się też informacjami o sowich ptasich obserwacjach. W nagrodę otrzymywali malowanki lub sadzonki z projektu „Owocowe łódzkie”. Podczas wydarzenia można było zwiedzić teren Parowozowni z przewodnikiem i skorzystać z przejażdżki pojazdem drogowo-torowym ratownictwa technicznego Unistar.