Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W lutym bieżącego roku pracownicy Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili czyszczenie 20 budek dla dudka z terenu Parku. Wyrzucono z nich starą wyściółkę, gniazda ptaków oraz szerszeni. Na dnie oczyszczonych budek wsypano nowe trociny, a budki zamknięto komisyjnie kubeczkami do czasu powrotu dudków do Polski :) . Zapobiega to przedwczesnym zasiedlaniem budek przez inne gatunki ptaków, między innymi szpaki (które wracają wcześniej i są dużą konkurencją dla dudków). Nie pozostaje już nic więcej jak czekać. Aby do wiosny!

9 marca 2024 roku w Sielskiej Stanicy w Budach Grabskich (Bolimowski Park Krajobrazowy) odbyła się jak każdego roku „Noc Sów”.

Uczestnicy tradycyjnie dopisali – pełna sala zarówno dorosłych jak i dzieci wysłuchała najpierw prelekcji na temat sów – ich znaczenia w kulturze, biologii, zagrożeń i ochrony. Uczyliśmy się też rozpoznawać głosy poszczególnych gatunków tych tajemniczych ptaków. W sali dostępna była mini wystawa z piórami sów, wypluwkami, podobiznami w skali rzeczywistej oraz budkami lęgowymi.
W kolejnej części wydarzenia wyruszyliśmy w teren. W kilku miejscach w lesie przystawaliśmy by nasłuchiwać w całkowitej ciemności. Jako pierwszego usłyszeliśmy samca puszczyka, który odzywał się krótkim nawoływaniem, innym niż „standardowe” pohukiwanie z filmów grozy. Kolejnym gatunkiem, którego udało się nam usłyszeć była uszatka zwyczajna, odzywająca się z doliny Rawki. Przez drogę przemknęły nam również…nie, nie wilki, a sarny, których świecące ślepia przyprawiły pewnie niejedną osobę o mały dreszczyk na skórze. ?

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zapraszają do udziału w konkursie plastycznym "Zwierzęta Bolimowskiego Parku Krajobrazowego".

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I-III i klas IV-VIII szkół podstawowych z Miasta Skierniewice, powiatu skierniewickiego i łowickiego.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy przedstawiającej zwierzęta występujące w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Praca może być wykonana dowolną techniką plastyczną z wykorzystaniem odpadów (papier, makulatura, plastik, drewno, żarówki, butelki, kartony, przedmioty użytkowe, opakowania itp.). Format pracy: praca płaska, max. format A4.

5 marca 2024 roku w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach odbył się parkowy etap XXIII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

Uczestnikami konkursu z terenu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego byli przedstawiciele 2 szkół:

- Szkoły Podstawowej nr 9 im. Marii Grzegorzewskiej w Skierniewicach (m. Skierniewice),

- Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Puszczy Mariańskiej (gmina Puszcza Mariańska).

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Centrum Rozwoju Edukacji Wojwództwa Łodzkiego w Skierniewicach zapraszają na seminarium dla nauczycieli “Pszczoły – ważni zapylacze”.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Sielska Stanica zapraszają 9 marca 2024 roku o godzinie 19:00 na „Noc sów” w Budach Grabskich, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach.

Czym jest noc Sów?

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne odbywające się każdego roku w lutym lub marcu – miesiącach, w których wiele polskich sów jest bardzo aktywna głosowo z uwagi na rozpoczynający się okres godowy. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy o sowach, ich biologii, gatunkach, metodach badań i ochrony, czy roli w kulturze. Skierowane jest zarówno do dorosłych jak i dzieci ( w obecności opiekuna).

21 lutego 2024 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach odbył się kolejny już z cyklicznych wykładów przyrodniczych dla seniorów z Uniwersytetu III Wieku. Tym razem Kinga Nowak – st. spec. ds. edukacji w Oddziale Bolimowskiego Parku Krajobrazowego – wygłosiła wykład „O sowach w kilku słowach…”. Omówione zostały między innymi przystosowania sów do doskonałego polowania, gatunki sów Polski, jak i symbolika oraz mity związane z tymi tajemniczymi ptakami.
Dziękujemy za bardzo liczną frekwencję, zadawane pytania oraz jak zwykle miłą atmosferę!

17 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 9 w Skierniewicach odbyło się zebranie roczne opiekunów szkolnych oraz przedszkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody - Okręg Skierniewice.
W trakcie spotkania przedstawiono między innymi:

- sprawozdania roczne z działalności kół Ligii Przyrody z powiatów: skierniewickiego, rawskiego i łowickiego,

- nowych członków szkolnych i przedszkolnych kół LOP z Okręgu Skierniewice,

- nagrodzonych członków Ligi Ochrony Przyrody; Pani Lucja Supera otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Pani Beata Kowalczyk oraz Iwona Kuch otrzymały Odznakę Honorową z rąk Ministra Klimatu i Środowiska,

- planowane działania Okręgu na 2024 rok, w tym współorganizowany z Oddziałem Bolimowskiego Parku Krajobrazowego Rajd Jesieni Ścieżkami Puszczy Bolimowskiej,

- ofertę edukacyjną Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Tym cytatem z Heleny Radziwiłłowej zaczynamy naszego nietypowego newsa o Arkadii.

Nietypowego, gdyż nie dotyczy wydarzenia na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i jego okolicy, ale dziejącego się w Warszawie, i to w Muzeum Narodowym!

27 stycznia 2024 roku w parku miejskim w Skierniewicach odbyło zię Zimowe Ptakoliczenie - ogólnopolska akcja zliczania ptaków zimą koordynowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego włącza się w tę akcję już od kilkunastu lat i każdego roku zmienia miejsce jej przeprowadzania.