Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

                       Jesień

„Wśród drzewnych listków wietrzyk szeleści,

owoc i listki na ziemię strąca

i szepce słowa, tak dziwnej treści,

jak gdyby jakaś baśń wędrująca.(…)”

                            Józef Antoni Birkenmajer

Na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich przeprowadzono niezbędne prace naprawcze i konserwacyjne tablic informacyjnych, które odgrywają kluczową rolę w edukacji oraz wzbogacają wycieczki, ukazując najbardziej interesujące walory parku. Dzięki nim turyści mogą dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy, które trudno byłoby odkryć bez dostępu do materiałów źródłowych i archiwalnych. W ramach tych działań zamontowano także kolejną tablicę informacyjną w parku podworskim w Niesułkowie.

24 października 2024 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbył się Dzień Krajobrazu pod hasłem „Uzdrawiając(y) krajobraz”. Wydarzenie, które zgromadziło licznych ekspertów i pasjonatów tematyki krajobrazu, objęła honorowym patronatem Pani Marszałek Województwa Łódzkiego, Joanna Skrzydlewska.

Żółw błotny Emys orbicularis to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce i zarazem wciąż jeden z najbardziej tajemniczych. Kiedyś był królem polskich wód, dziś występuje bardzo rzadko - w województwie łódzkim uznawany jest za gatunek wymarły. Już w 1935 roku został objęty ścisłą ochroną – obecnie jest zagrożony wyginięciem. Największym zagrożeniem dla tego gatunku są: melioracje odwadniające, prowadzące do likwidacji mokradeł, regulacje rzek polegające na prostowaniu koryta, budowaniu stromych skarp, wykaszanie roślinności wodnej brzegowej, odcięcie starorzeczy, zabudowywanie lęgowisk, pojazdy poruszające się na drogach migracji żółwi oraz konkurencja ze strony inwazyjnych gatunków obcych: żółwia czerwonolicego, czy nasilającej się populacji szopa pracza na zachodzie kraju. Zmiany środowiskowe doprowadziły, że żółw błotny został wpisany do Polskiej i Europejskiej czerwonej księgi zwierząt, dlatego stopniowo w różnych częściach kraju prowadzone są działania polegające na przywróceniu gatunku do naturalnych stanowisk jego historycznego zasięgu.

Serdecznie zapraszamy na obchody Dnia Krajobrazu 2024. w dniu 24 października 2024r. organizowane na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wspólnie z Instytutem Gospodarki Przestrzennej oraz Wydziałem Nauk Geograficznych organizuje sesje referatowe dla studentów Wydziałów oraz wszystich zainteresowanych. W obchodach uczestniczą także partnerzy wydarzenia: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, Biuro Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego czy Departament Geodezji, Kartografii i Geologii Urzedu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zaprasza do wzięcia udziału w XXIV edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tegoroczne hasło edycji Konkursu to: „Owady Polski”.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski, a uczestniczą w nim uczniowie klas: V, VI, VII i VIII szkół podstawowych z obszaru gmin, na terenie których znajdują się parki krajobrazowe i ich otuliny. W przypadku miast wojewódzkich, w konkursie mogą brać udział uczniowie ze szkół znajdujących się w granicach parku krajobrazowego i jego otuliny.

W niedzielę 13 października 2024r., już po raz kolejny mieliśmy przyjemność zorganizować „Dzień Grzyba”. Składał się on z dwóch części, obu prowadzonych przez mykologa pana Sebastiana Piskorskiego z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego i Uniwersytetu Łódzkiego.

Pierwszą częścią był wykład o intrygującym tytule „Grzybowe Marionetki”, natomiast w drugiej części uczestnicy mieli okazję iść na spacer po Lesie Łagiewnickim z mykologiem.

W promieniach jesiennego słońca dokonano dzisiaj uroczystego otwarcia ogrodu dydaktycznego im. Horti Litwosa przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niesułkowie. Projekt jest wyjątkowy, ponieważ inspiracją założenia ogrodowego były ogrody rzymskie opisane przez patrona szkoły w powieści ,,Quo Vadis”. Silvarium, herbarium, olusarium, pratum oraz atrium od teraz stają się nową przestrzenią do nauki, obserwacji przyrody, a zarazem miejscem odpoczynku, lektury i wszelkich przejawów twórczości!

Początek października to już idealna okazja, aby wydarzenie odbywające się w sercu zielonego Lasu Łagiewnickiego i siedziby Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, nazwać Jesiennym spotkaniem z przyrodą. Szczególnie, jeśli całość osadzona jest wokół przyrody, jej aktywnej ochrony i małych inicjatyw, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Na przygotowanych stoiskach można było wziąć udział w warsztatach: kulinarnych, ogrodniczych, wykonać domek dla owadów, naturalne środki czystości, a na jednym zapewniono degustację gofrów z sokiem marchewkowym oraz brzoskwiniami prażonymi na miejscu!

Infekują, kontrolują, a następnie zawłaszczają organizm swojego żywiciela – owadów i pajęczaków – by wykorzystać go dla własnych celów. Grzyby w niesamowity sposób potrafią manipulować zachowaniem zainfekowanych stworzeń, zmuszając je do działań, które sprzyjają rozwojowi pasożyta. Serdecznie zapraszamy w niedzielę 13 października na godz. 10.00 do siedziby Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich przy ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi, gdzie mykolog Sebastian Piskorski, rozpocznie wykład pn. "Grzybowe marionetki", a następnie odbędzie się spacer w Lesie Łagiewnickim w celu poszukiwania i poznania grzybów pasożytujących na owadach i pajęczakach i nie tylko.

Wydarzenie realizowane pod patronatem Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.