Międzynarodowa Noc Nietoperzy już za nami

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

25 sierpnia 2018 roku w siedzibie Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich odbyła się Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Impreza podzielona była na dwie części. Pierwszą z nich była prelekcja przygotowana przez specjalistów - dr Katarzynę Janik-Superson i dr Janusza Hejduka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Prelegenci opowiadali o tym, jak wiele gatunków nietoperzy żyje na świecie i w Polsce oraz jak ważną pełnią funkcję w ekosystemach. Przybliżyli ich zwyczaje m.in. w jaki sposób polują i gdzie zimują. Można było zmierzyć się także z licznymi przesądami na temat tej grupy. Ponadto uczestnicy mogli dowiedzieć się co zagraża tym tajemniczym i pożytecznym ssakom, jak również, co zrobić, by im pomóc. W drugiej części wszyscy chętni mogli zapoznać się z terenową pracą chiropterologa. Nad stawami w Lesie Łagiewnickim można było posłuchać nietoperzy z wykorzystaniem specjalistycznych detektorów oraz zobaczyć, jak chwyta się te ssaki w specjalne sieci. Niezmiernie cieszy nas fakt, że impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Jej organizatorami, poza Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego była Fundacja Biodiversitatis, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Łódzka Grupa Chiropterologiczna oraz Miesięcznik Dzikie Życie.

Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na fun page Fundacji Biodiversitatis.