Zadanie polega na zbudowaniu około 250 metrowej bariery herpetologicznej po obu brzegach doliny rzeki Łagiewniczanki w Łodzi przy ul. Wycieczkowej. Drogą tą wędrują płazy, przede wszystkim ropucha szara i żaba trawna w kierunku zachodnim do zbiorników wodnych zbudowanych na rzece Łagiewniczance w związku z okresem godowym tych płazów.
Co roku pod kołami aut ginie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tych płazów, które nie zdążyły pokonać drogi do zbiorników wodnych. W roku 2024 r. pracownicy Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich naliczyli ponad 100 rozjechanych osobników, zarówno samców jak i samic.
Miejsce zbudowania bariery herpetologicznej zostało skonsultowane z herpetologiem i ma na celu skierowanie wędrujących ku stawom płazów do przepustu pod drogą, którędy płynie rzeka Łagiewniczanka. Dodatkowo, uwzględniając ruch pieszych i rowerzystów w okolicy, w barierę wbudowane zostały 2 kraty, które mają na celu ochronę płazów – będą mogły swobodnie przechodzić pod nią i być ukierunkowane na zbudowaną barierę naprowadzająco-ochronną.
Wędrujące płazy to przedstawiciele w głównej mierze gatunku objętego ochroną częściową na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody jak i rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (tj. Dz. U. 2022 poz. 2380) – ropuchy szarej Bufo bufo i żaby trawnej Rana temporaria. Oba gatunki znajdują się w Czerwonej Księdze gatunków Zagrożonych opracowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Powyższa lista zagrożonych wyginięciem gatunków organizmów wskazuje, iż w części zasięgu występowania tych płazów czyni się starania mające na celu zmniejszenie ilości zwierząt zabijanych na drogach.
Gatunki te wskutek zwiększenia natężenia ruchu drogowego na polskich drogach, a także wskutek ginących siedlisk ich występowania i miejsc rozrodu stają się z roku na rok coraz bardziej zagrożone.
Termin realizacji projektu dostosowany do okresu godowego tych płazów. Zbudowana bariera będzie funkcjonowała w przestrzeni w okresie około 2 miesięcy.
Termin rozpoczęcia 17 marca 2025r.
Termin zakończenia – 15/30 maja 2025r.
Projekt realizowany jest we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Łodzi – Leśnictwem Miejskim w Łodzi.
Projekt te będzie kontynuowany w latach następnych, a jego wyniki będą miały także charakter naukowy - dane posłużą działaniom monitoringowym płazów na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.