Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej – 11.02.2025

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Wydarzenie to, ma nam przypominać o potrzebach dzikich zwierząt, zwłaszcza w trudnym okresie zimowym. W Polsce, gdzie lasy stanowią istotny element krajobrazu, ochrona zwierzyny leśnej oraz ich odpowiednie dokarmianie mają kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi w ekosystemie.

Dzień dokarmiania zw. leśnej

   Dokarmianie dzikich zwierząt jest bardzo istotne w warunkach ekstremalnych, gdy mroźna i śnieżna zima ogranicza dostęp do pożywienia oraz wody – jest to podstawowa i główna idea dokarmiania. Właściwe dokarmianie zwierząt to częściowa pomoc zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Zwierzęta nie mogą bowiem „zapomnieć”, jak szuka się samodzielnie pokarmu w lesie. Nie należy zatem dokarmiać zwierząt leśnych gdy nie ma zagrożenia, iż nie znajdą pożywienia same.

Dzień dokarmiania

   Jednym ze sposobów dokarmiania jest pozostawianie (przez leśników przy pracach leśnych) części drzew do spałowania, czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Aby zabezpieczyć zwierzęta w wodę, podaje się soczystą karmę – buraki, marchew, ziemniaki, jabłka, które umieszcza się systematycznie i w stałych miejscach, takich jak paśniki czy buchtowiska (miejsca żerowania dzików). Bardzo istotne jest podawanie zwierzynie soli - bogatej w składniki mineralne. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek. Lizawka to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na jego wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Dokarmianie jest bardzo istotne bo pozwala zatrzymać wędrówki zwierząt w poszukiwaniu pokarmu i zatrzymać je w lesie. Zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą wtedy w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Zwierzęta rzadziej też wychodzą na pola uprawne, wyrządzając mniej szkód rolnikom.

Dzień dokarmiania zwierzyny lesnej

Zimą dokarmia się również ptaki. „Ptasie stołówki” odwiedzają najczęściej : wróble, kosy i sikory, a menu to: drobna kasza, słonecznik, pestki dyni, jabłka, niesolona słonina oraz kule tłuszczowe. Większe ptaki, np. kawki i gawrony, chętnie jedzą grubą kasze i ziarna. Karma musi być świeża i czysta. Nie wolno podawać pieczywa, gdyż zawiera ono sól, konserwanty i substancje ulepszające. Ptaki mają ograniczone możliwości wydalania soli. Podawany im chleb powoduje często poważną chorobę - kwasicę. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. Zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. 

Zdj. Damian Kuzdak