Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !
Odbędzie się ono 25 stycznia 2025 r. w Nieborowie – na terenie Muzeum w Nieborowie i Arkadii (Aleja Lipowa 35, 99-416 Nieborów).
UWAGA: wejście na teren Muzeum w Nieborowie i Arkadii dla uczestników zimowego ptakoliczenia będzie bezpłatne.
Start o godzinie 9:00 w sali edukacyjnej. Podróżować będziemy około 2 h przez park pałacowy. Możliwa jest zmiana/skrócenie trasy w zależności od warunków pogodowych. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)
Przewodnicy: pracownicy OBPK oraz ornitolog – Krzysztof Janus.
Co warto zabrać?
Wygodne obuwie terenowe i dostosowaną do warunków pogodowych odzież. Warto mieć ze sobą sprzęt fotograficzny, lornetkę, lunetę lub kamerę.
Pracownicy BPK będą również dysponować lornetkami i lunetą, oraz kartami do nauki rozpoznawania ptaków, które będą udostępniane uczestnikom akcji.
Czym jest Zimowe Ptakoliczenie?
To ogólnopolska akcja liczenia ptaków zimą, której koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Odbywa się każdego roku, zawsze w ostatni weekend stycznia. Jej celem jest zliczanie napotkanych na obranej trasie ptaków, co pozwala na tworzenie i uzupełnianie bazy danych na temat zmian liczebności populacji poszczególnych gatunków ptaków w Polsce, na przestrzeni kolejnych lat. Przewodnicy w trakcie prowadzenia wycieczek uzupełniać będą specjalnie przygotowaną kartę obserwacji. Zimowe Ptakoliczenie ma również charakter edukacyjny. Organizatorzy poszczególnych wycieczek starają się przekazać jak najwięcej informacji o napotkanych gatunkach ptaków, m.in.: jak je rozpoznać, czym się żywią czy w jakich siedliskach występują najczęściej.
Ptakiem zimy 2025 została łyska.
Łyska to największy przedstawiciel rodziny chruścieli w Polsce, o czarnym upierzeniu z metalicznym połyskiem oraz kontrastującym białym dziobem i płytką czołową (od której pochodzi polska nazwa gatunku). Posiada bardzo charakterystyczne nogi: wokół każdego palca (poza kciukiem z tyłu) występują miękkie płatki skórne pełniące rolę błony pławnej.
Ptak ten związany jest ściśle z wodą i jest doskonałym nurkiem – potrafi zanurzyć się na 2 metry. Jego dieta obejmuje zarówno rośliny wodne, jak i małże czy owady. Zasiedla różnorodne zbiorniki wodne, od oczek wodnych po duże jeziora (także w miastach). Jego gniazda można znaleźć zarówno w szuwarach, jak i na konstrukcjach stworzonych przez człowieka. Łyska jest silnie terytorialna – mimo stosunkowo małych rozmiarów jest agresywna i potrafi przeganiać dużo większe od siebie gatunki, między innymi łabędzie.
Więcej informacji na: www.otop.org.pl
Osoby do kontaktu:
Kinga Nowak (kom. 512 650 032)
ZPKWŁ - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (46 833 37 77)
Zapraszamy serdecznie!
Opr. K. Nowak