Białe drzewa nad Pilicą.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Płynąc kajakiem rzeką Pilicą, koło Skotnik w Sulejowskim PK - w oddali na brzegu dostrzegliśmy grupę drzew, o jednolitym białym kolorze pnia. Pierwsze skojarzenie było takie, że jakiś człowiek pomalował drzewa białą farbą, lub posadził egzotyczne nieznane gatunki drzew.

Z ciekawościom chcieliśmy dotknąć i udokumentować to nasze znalezisko. Drzewo z bliska, wyglądało jakby było szczelnie otulone białą gęstą firanką. Po dotknięciu okazało się że jest to oprzęd wytworzony przez gąsienice namiotnika czeremszaczka (Yponomeuta evonymella). Oprzęd to gniazdo z jajami a następnie gąsiennicami - przypomina namiot. Od kształtu gniazda pochodzi nazwa tej rodziny motyli – namiotnik. Oprzęd na całym drzewie spotyka się rzadko, raczej występuje on na bocznych gałązkach i obejmuje fragment rośliny. Namiotnik czeremszaczek jest gatunkiem pospolitym, dziennego motyla którego gąsienice gromadnie żerują na czeremsze zwyczajnej, a także wybierają inne liściaste drzewa. Drzewa które obserwowaliśmy były osłabione na skutek żerowania gąsienic, miały znaczny ubytek masy liściowej.(PW)