Rajd Tropami Przyrody 2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

20 maja odbył się pieszy rajd "Tropami Przyrody" zorganizowany przez Zarząd Oddziału PTTK w Sieradzu oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Piętnastokilometrowa trasa rajdu została wyznaczona po malowniczym terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Obiecujące prognozy pogody sprawiły, iż na stracie stawiło się około 100 osób. Rajd rozpoczął się w sąsiedztwie mini lądowiska w Pstrokoniach od zapoznania uczestników z przebiegiem trasy i ogólnymi zasadami bezpiecznego wędrowania.

Po około kilometrze uczestnicy dotarli do ujścia Widawki do Warty, napawając się naturalnością i dzikością tego miejsca. Większość osób była w tej okolicy po raz pierwszy - nie ukrywając zachwytu i jednocześnie zdumienia, że tak niedaleko od Sieradza występują takie ładne miejsca. Po garści informacji dotyczących obu rzek oraz walorów PKMWiW, piechurzy przekroczyli most na Widawce w miejscowości Jeziorko i dalej ruszyli doliną rzeki w kierunku serca Parku. Po dotarciu do interesującego starorzecza Widawki w kształcie podkowy, zorganizowano krótką przerwę na posiłek. Następnie uczestnicy wkroczyli w największy kompleks leśny w Parku, mijając użytek ekologiczny o charakterze bagiennym. Kolejnym punktem na trasie sobotniej wycieczki był rezerwat torfowiskowy "Korzeń". Z granicy uporządkowanego przez człowieka sosnowego lasu produkcyjnego oraz dzikiego i niedostępnego terenu rezerwatu uczestnicy podziwiali między innymi grzybienie białe, wełnianki, widłaczki torfowe i inne gatunki związane z ekosystemem torfowiska wysokiego i przejściowego. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się informacje o owadożernych rosiczkach tworzących w tym okresie miękkie, ledwo wykształcone poduchy. Po krótkiej pauzie "rajdowcy" wymaszerowali na najdłuższy ale równie atrakcyjny odcinek trasy prowadzący początkowo przez las, później przez pola, pastwiska i łąki, następnie wśród zabudowań wsi Antonin, aż do starorzeczy i samej rzeki Warty. Przy starorzeczu zorganizowano ostatni dłuższy postój, który był jednocześnie okazją do przeprowadzenia konkursu piosenki rajdowej. Ostatni fragment prowadził wzdłuż brzegu Warty, gdzie widoczna w oddali wieża kościoła pw. św. Stanisława i św. Wojciecha w Burzeninie zwiastowała koniec wędrówki. Zmęczeni przemierzonymi kilometrami uczestnicy dotarli na stadion w Strumianach, gdzie czekała gorąca zalewajka wraz z pieczywem. Po posiłku i chwili oddechu przyszedł czas na konkurs wiedzy o trasie oraz PKMWiW. Uroczyste zakończenie rajdu "Tropami Przyrody" przeprowadziła prezes Oddziału PTTK w Sieradzu Wiesława Sujecka. Ogłoszono zwycięzców i wręczono nagrody laureatom konkursów.

Sobotni rajd wspomogli partnerzy: Urząd Gminy Burzenin, Urząd Miasta Sieradza oraz Starostwo Powiatowe w Sieradzu, którym serdecznie dziękujemy.

Obszerna fotorelacja znajduje się tutaj.

K. Kierniakiewicz