Przegląd budek lęgowych w Przedborskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

 Koniec zimy to ostatni moment na czyszczenie budek lęgowych i przygotowanie ich do kolejnego sezonu. Prace te są niezbędne aby budki były ponownie zamieszkałe. Ptaki w czasie przygotowywania gniazda znoszą do budki materiał organiczny w postaci mchu, roślin, pierza czy siersci.

Taka mieszanka powstająca w warunkach dużej wilgoci i dość wysokiej temperatury prowadzi do ogromnego ryzyka mnożenia się bakterii, grzybów i pasożytów. W budkachczęsto rozwijają się kolonie pcheł, a nawet bytują w nich kleszcze. Te wszystkie patogeny są niebezpieczne dla ptaków, szczególnie tych nowo wyklutych. Jeżeli budka co roku nie zostanie wysprzątana, zainfekowane mogę zostać także osobniki, które zasiedlą ją w przyszłym sezonie. Budki powieszone przez nas w ubiegłych latach po lustracji okazały się w większości zamieszkałe.
P1210142

P1210125

P1210138

Opr. i zdj. D.B