Czyszczenie budek lęgowych w PKMWiW

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

17 stycznia pracownicy OT SPK wyczyścili 15 ptasich budek lęgowych zlokalizowanych na terenie Leśnictwa Korzeń (Nadleśnictwo Złoczew) w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki.

Zgodnie z obowiązującym prawem budki lęgowe można czyścić w okresie od 16 października do końca lutego. W pozostałym okresie budka jest traktowana jako siedlisko i podlega prawnej ochronie. Zaglądanie do budki we wrześniu może grozić spotkaniem z osami i szerszeniami, które o tej porze mogą być najbardziej agresywne. Natomiast w marcu w większych budkach można już spotkać siedzące na jajach puszczyki, a więc nie należy też czekać do ostatniej chwili. Jest kilka ważnych powodów dla których należy to zrobić, a najważniejszy z nich to czyszczenie ze względów sanitarnych – usunięcie pasożytów, które mogą zagrażać pisklętom, kolejny to względy bezpieczeństwa – na materiale ze starego gniazda ptaki dokładając nowy, podnoszą gniazdo bliżej otworu wylotowego, czym narażają młode na wypadnięcie oraz dostęp drapieżników.

Czyszczenie będzie kontynuowane w najbliższych tygodniach.