Lasy pełne grzybów

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Czas spadających złotych liści niesie ze sobą również niezwykłą obfitość naturalnych skarbów polskich lasów. Odwiedźcie wtedy koniecznie parki krajobrazowe województwa łódzkiego. Wszystkich zachwyci kojąca zmysły cisza, woń lasu, porostów i mchów, urzekające wrzosowiska i wysyp grzybów.

288668502 1246898112550480 4711955773550581724 nZbieranie grzybów to hobby wielu Polaków. Wraz z pojawieniem się pierwszych okazów w lasach w mediach ukazują się rozmaite informacje na temat gatunków jadalnych jak i trujących. Niestety, co roku po rozpoczęciu sezonu grzybowego słyszymy o tragicznych w skutkach zatruciach grzybami. Możemy mówić o dużym szczęściu, jeśli zatrucia te powodują tylko nieprzyjemne dolegliwości gastryczne. Niestety niekiedy kończą się śmiercią. Dlatego oraz w trosce o przyrodę i o dobro grzybiarzy przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek i zasad, jakimi należy kierować się podczas grzybobrania.

  1. Nie należy zbierać grzybów do celów spożywczych, których się nie zna lub są zbyt młode, aby je rozpoznać. Zbieraj wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone.
  2. Mając wątpliwości, czy zebrane grzyby są jadalne, warto zgłosić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
  3. Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi grzybiarzami, lub chcemy poznać nowe gatunki, warto na grzybobranie zabierać ze sobą atlas grzybów bądź klucz do oznaczania gatunków.
  4. Grzyby powinno się zbierać do przewiewnych, najlepiej wiklinowych koszy. W żadnych wypadku nie powinno się korzystać z foliowych reklamówek!
  5. Na grzybobraniu należy zachowywać się w sposób rozsądny, nie zaśmiecać lasu, nie zrywać bezmyślnie roślin i wszystkich grzybów.
  6. Nie należy niszczyć i zbierać gatunków chronionych.
  7. Grzyby najlepiej wykręcać w całości z podłoża, dzięki temu możemy ocenić owocnik od podstawy trzonu.
  8. Nie należy zbierać gatunków rzadkich, nawet jeśli są jadalne.
  9. Pamiętaj, aby zawsze zbierać tyle grzybów ile jesteś wstanie przetworzyć w trakcie jednego dnia.
  10. Nie należy niszczyć grzybów niejadalnych i trujących dla człowieka, stanowią one bowiem pożywienie dla niektórych gatunków zwierząt i nie są dla nich toksyczne


Mamy nadzieję, że ten istny wysyp grzybów oraz idealna, ciepła pogoda i piękne, czerwono-pomarańczowo-żółte krajobrazy staną się pretekstem do odwiedzania lasów w parkach krajobrazowych województwa łódzkiego. W każdym z nich, zapaleni grzybiarze znajdą sporo pięknych okazów, a miłośnicy przyrody będą mogli pospacerować i podziwiać ich walory przyrodnicze.

E. Fraszczyńska