Moja modelka - Trzepla zielona (Ophiogomphus cecilia)

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Trzepla zielona w Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Mamy to szczęście, że jest regularnie widywana podczas patroli na Grabi i Widawce. Zarośla tych rzek sprzyjają jej występowaniu. Jest wyjątkową modelką, która dłonie i ciało człowieka traktuje jak „lotnisko” ? Miałam kilka razy tę przyjemność, że lądowała na mojej ręce czy nodze i mogłam do woli się jej przyglądać. 

trzepla zielona 3

Charakterystyczne jaskrawo-zielone ubarwienie w połączeniu z czernią i miejscami żółtymi elementami wyróżnia ją z otoczenia. Nogi żółto-czarne. Intensywnie zielona barwa przedniej części ciała, przy rozsuniętych oczach, pozwala odróżnić ją od innych gatunków. Plamy na grzbiecie, o charakterystycznym wzorze, to też element rozpoznawczy Trzepli zielonej. Skrzydła przezroczyste, bezbarwne, użyłkowane na czarno. Dwa małe wyrostki na tyle głowy oraz wygląd przydatków pozwalają na odróżnienie samicy od samca. Czasami te „różki” wyglądają na całkiem spore.

Temperatury i upał, które nas męczą, jej jak widać, służą.

Wypoczywających nad wodą zachęcamy do obserwacji !

Wanda Pogorzelska