Dzień Krajobrazu „Uzdrawiając(y) krajobraz” na Uniwersytecie Łódzkim

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

październik 29, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Konferencja nietoperzowa za nami

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego brali udział w XXXI Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej, która odbyła się w ośrodku zlokalizowanym na terenie jednego z naszych parków - Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
październik 28, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Szkolenie sadownicze w Osjakowie już za nami

Dzięki współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych i Lokalnej Grupy Działania "Kraina Wielkiego Łuku Warty" szkolenie odbyło się w Osjakowie, w siedzibie LGD Punkt Informacji i Promocji Produktu…
październik 22, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Żółwie błotne powrócą do województwa łódzkiego

Żółw błotny Emys orbicularis to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce i zarazem wciąż jeden z najbardziej tajemniczych. Kiedyś był królem polskich wód, dziś występuje bardzo rzadko - w województwie łódzkim uznawany jest za gatunek wymarły. Już…
październik 21, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Zaproszenie na Dzień Krajobrazu 2024

Serdecznie zapraszamy na obchody Dnia Krajobrazu 2024. w dniu 24 października 2024r. organizowane na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wspólnie z Instytutem Gospodarki Przestrzennej…

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

Godziny pracy: pn. - pt. 8:00 - 16:00

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

24 października 2024 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbył się Dzień Krajobrazu pod hasłem „Uzdrawiając(y) krajobraz”. Wydarzenie, które zgromadziło licznych ekspertów i pasjonatów tematyki krajobrazu, objęła honorowym patronatem Pani Marszałek Województwa Łódzkiego, Joanna Skrzydlewska.

Podczas sesji referatowej uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirujących wystąpień, które dotyczyły różnych aspektów krajobrazu oraz jego ochrony. Dr Jakub Zasina przybliżył zgromadzonym tematykę krajobrazu miejskiego, a dr Piotr Wypych, w ramach obchodów 30-lecia Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, opowiedział o jego wyjątkowych walorach.

Z kolei dr hab. Paulina Tobiasz-Lis oraz prof. UŁ, dr Marta Nalej, przedstawiły zagadnienia związane z badaniami percepcji krajobrazu, omawiając sprawdzone metody oraz wyzwania, jakie niesie ze sobą era cyfrowa. Dr Anastazja Gręda oraz Aneta Rejnis zaprezentowały rolę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi w ochronie cennych fragmentów krajobrazu.

Katarzyna Jesiołowska-Kowalska omówiła funkcje Geoportalu Województwa Łódzkiego, wskazując, jak to narzędzie wspomaga przekazywanie informacji o regionie. Na zakończenie wydarzenia Marcin Pawlak, pełniący obowiązki dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi, przedstawił projekt Audytu Krajobrazowego Województwa Łódzkiego.

W trakcie całego wydarzenia zarówno prelegenci, jak i uczestnicy otrzymywali sadzonki drzew i krzewów w ramach projektu „Owocowe Łódzkie”, co nadało przyrodniczy charakter spotkania oraz zaangażowanie organizatorów w promocję lokalnych działań prośrodowiskowych.