Pałac Ludwika Heinzla w Lesie Łagiewnickim

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Z początkiem grudnia pracownicy OT PKWŁ wybrali się na teren zespołu pałacowo-parkowego Heinzlów w Łagiewnikach, który znajduje się przy ulicy Okólnej w Łodzi. Pałac nazywany przez niektórych "Pałacem na wodzie" lub łódzkim "Pałacem Łazienkowskim", zaprojektowany był przez znanych architektów - Ignacego Markiewicza i Franza Schwechtena i został stworzony w pięknym neorenesansowym stylu.

Pałac zbudowany został w latach 1898-99 na zlecenie Ludwika Heinzla, dla swojego syna Juliusza, nazywanego królem wełny. Pod względem architektonicznym cechuje go niebywała lekkość, wytworność, harmonia i prostota wyrazu. Wjazd do pałacu usytuowany był od strony zachodniej. Od strony południowej znajduje się ogromny, półokrągły taras, wewnątrz którego była fontanna. Na parterze pałacu znajdowała się sala balowa z widokiem na park i staw.

W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodziły niegdyś także korty tenisowe, bażantarnia, szklarnie, warzywnik, sad i dom ogrodnika oraz 3 stajnie, wozownia, obora, chlewnia, gołębnik, stodoła, kuźnia, spichlerz. Poza obszarem zespołu pałacowo-parkowego, już na terenach leśnych, znajdowały się gorzelnia i tor konny, a na obszarze Arturówka zostało wzniesionych kilka eleganckich willi, m.in. dzisiejsza Daria - pełniąca niegdyś rolę pałacu myśliwskiego rodziny Heinzlów.

Po śmierci Ludwika Heinzla w 1925 roku dobra łagiewnickie przejęła jego córka Konstancja wraz z mężem Oswaldem Kermenitzem, ambasadorem Austrii w Polsce. W 1937 roku wyjechali jednak na stałe do Peru i majątek pozostał bez nadzoru.

W 1939 roku po zajęciu przez Niemców, pałac miał początkowo zostać siedzibą gubernatora Hansa Franka. Ostatecznie zlokalizowano w nim szpital i pensjonat dla przyszłych matek. W czasie okupacji hitlerowcy spalili wspaniały polskojęzyczny księgozbiór oraz zniszczyli znalezioną w sejfie dokumentację majątku. Najbardziej tragiczny dla dziejów Pałacu był okres 1945-47, kiedy w pomieszczeniach pałacowych była szkoła oficerska wojsk radzieckich. Niszczono i dewastowano wszystko, co mogło świadczyć o potędze i historii Rodziny Heinzlów.

Po II wojnie łagiewnicki majątek został upaństwowiony - w 1947 roku powstało tu sanatorium dziecięce. W zabudowaniach gospodarczych dawnego folwarku część budynków przeznaczono na lokale mieszkalne, część pomieszczeń zajęły instytucje państwowe i spółdzielcze, a w części budynków przy ul. Łagiewnickiej miała siedzibę specjalistyczna grupa konna Milicji Obywatelskiej oraz Łódzki Klub Jeździecki istniejący do chwili obecnej.

Od kilku lat pałac znajduje się w rekach prywatnych, sukcesywnie prowadzony jest jego remont i odbudowa. Jest to niewatpliwie jeden z najwazniejszych zabytków PKWŁ, a także województwa łódzkiego.

 

Źródło: polskieszlaki.pl