Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że nadeszła wiosna. Utrzymujące się ostatnio względnie wysokie temperatury, jak na tę porę roku, spowodowały eksplozję budzącej się do życia przyrody.
W lesie nieczęsto można spotkać przekwitające już powoli przepięknie pachnące, drobno ukwiecone krzewy wawrzynka wilczełyko. Jest to roślina objęta w Polsce ochroną częściową. Kwitnie na różowo przed wypuszczeniem liści, na przedwiośniu, od lutego do kwietnia. Kiedy kwiaty przekwitają, w czerwcu-lipcu zaczynają pojawiać się na roślinie intensywnie czerwone, okrągłe, owoce – pestkowce. Cała roślina jest bardzo silnie trująca dla ludzi, jedynie ptaki mogą spożywać jej owoce i dzięki temu rozsiewać nasiona.
Powoli również runo pokrywa się białym dywanem zawilców gajowych. Gdzieniegdzie niebieszczą się przylaszczki i miodunki czy żółcą ziarnopłony wiosenne. Te rośliny rosnące w runie leśnym to geofity. Kwitną i owocują wiosną przed pojawieniem się liści na drzewach, a gdy warunki świetlne na dnie lasu pogarszają się, z chwilą pojawiania się liści w koronach drzew, ich pędy nadziemne giną.
Także świat grzybów ma swój zwiastun wiosny. Jest nim występująca w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich czarka austriacka. Ten nietypowy grzyb z rodziny czarkowatych należy do grzybów workowych. Kieliszkowate lub miseczkowate, pomarańczowoczerwone owocniki opatrzone trzonkiem bądź nie, wczesną wiosną, a niekiedy w zimie można spotkać na opadłych gałązkach drzew liściastych.
Świat zwierzęcy również już nie śpi. Powoli wracają do nas ptaki z zimowisk. W koronach drzew słychać już zalotne trele. Część ptaków wzięła się już za wicie przytulnych gniazd.
Zbiorniki wodne także zaczynają tętnić życiem. Zegar biologiczny płazów „każe im”, nie zważając na przeszkody i niebezpieczeństwa dotrzeć do swojego zbiornika wodnego, w którym od pokoleń, każdej wiosny odbywają gody. To właśnie one, w krótkim czasie, masowo giną na drogach. Gatunki te zazwyczaj wędrują w parach. Samica niesie na grzbiecie mniejszego partnera i w ten sposób przynosi go do zbiornika wodnego. Ten miłosny uścisk zwany ampleksusem pozwala samcowi na zapładnianie zewnętrzne składanych przez samicę jaj. Jako pierwsze rozpoczynają gody dwa gatunki pospolitych żab brunatnych, czyli żaba trawna i moczarowa. Następnie do godów przystępuje ropucha szara. Pamiętajmy, że wszystkie krajowe płazy podlegają ochronie.