62. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. „Dobra 2024” już za nami.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

 24 lutego 2024r., w ramach uroczystych obchodów Roku Romualda Traugutta, odbył się 62. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. „Dobra 2024”. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę śmierci Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego, wielkiego patrioty, który oddał życie, walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Sejm RP, w uznaniu zasług niezłomnego dyktatora Powstania Styczniowego dla Polski, ustanowił rok 2024 Rokiem Romualda Traugutta.

     Tegoroczny rajd zorganizowany został przez Komisję Krajoznawczą i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzkiego im. J. Czeraszkiewicza we współpracy z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziałem Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrej. Dodatkowo do wsparcia i pomocy w organizację rajdu włączyły się: Gmina i Miasto Stryków, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP pw. św. Jana Chrzciciela w Dobrej. Patronat honorowy nad rajdem objęło Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

     Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. „Dobra 2024” jest najstarszym rajdem historycznym PTTK na ziemi łódzkiej i najstarszym o tematyce powstania styczniowego PTTK w Polce, który nieprzerwanie prowadzony jest od 1963 roku. Rajd odbywał się także w stanie wojennym w latach 80 XX wieku, czy współcześnie w czasie epidemii. Jak zawsze rajd zorganizowany został na dwóch trasach: pieszej, mającej dwa warianty, krótszą i dłuższą oraz rowerowej. Dłuższa trasa piesza rozpoczęła się w Smardzewie w okolicach stawów i Lasu Smardzewickiego. Uczestnicy rajdu powędrowali czerwonym Szlakiem Okrężnym Wokół Łodzi w stronę Glinnika Wsi., gdzie odwiedzili cmentarz ewangelicki z XIX w. Tam obejrzeli nagrobki pokryte misternymi inskrypcjami w tzw. stylu gotyckim. Następnie udali się w kierunku Dobrej zwiedzając po drodze takie miejscowości jak Glinnik, Czaplinek i Starą Zelgoszcz. Na kwaterze wojennej powstańców styczniowych, znajdującej się na cmentarzu parafialnym św. Jana Chrzciciela i św. Doroty w Dobrej, przy asyście Sztandaru PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza, nastąpiło uroczyste oddanie przez wszystkich uczestników rajdu hołdu bohaterom powstania i bitwy pod Dobrą oraz pod Dobieszkowem, po czym zapalono znicze i złożono kwiaty pod ich pomnikiem.

     Kolejnym punktem rajdu był udział w dwóch konkursach o powstaniu styczniowym i dyktatorze Romualdzie Traugucie, oraz w nieco bardziej parkowej odsłonie z pytaniami ułożonymi w oparciu o załączoną mapę. Po wręczeniu nagród uczestnicy rajdu udali się w dalszą wędrówkę. Najpierw odbyło się zwiedzanie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP pw. św. Jana Chrzciciela w Dobrej, po czym grupa razem z pracownikami z Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich ruszyła w stronę Lasu Łagiewnickiego przez wzgórze Dobra Nowiny. Następnie trasa prowadziła zielonym szlakiem obok zbiornika wodnego Łużyk w kierunku Dirtowej Góry (251 m n.p.m.). Dalej, czerwonym Szlakiem Okrężnym Wokół Łodzi i Traktem Napoleoński, uczestnicy dotarli do kapliczek Św. Rocha i Św. Antoniego, gdzie zakończono dłuższą trasę pieszą rajdu.

W tegorocznym rajdzie na wszystkich trasach uczestniczyło ponad 110 osób. Przypadająca dokładnie w dzień bitwy rocznica, ciekawe opowieści i piękne krajobrazy oraz wyjątkowa w tym roku pogoda sprawiły, że Rajd był niezwykle udany. Zapraszamy na kolejną edycję rajdu, już za rok, tych wszystkich, którzy chcą poznawać historię Powstania Styczniowego w okolicach Dobrej oraz przyrodę i krajobraz Wzniesień Łódzkich.

Tekst: Marcin Reczycki Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25 BKPow 

Zdjęcia: ZPKWŁ O PKWŁ oraz Marcin Reczycki Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25 BKPow