2 lutego - Światowy Dzień Mokradeł

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

2 lutego corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, nazywany też Światowym Dniem Obszarów Wodno-Błotnych lub Światowym Dniem Terenów Podmokłych. Dzień ten jest świętowany od 1997 r. w rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym, szczególnie jako środowisko życia ptactwa wodnego (Konwencja Ramsarska). Tegoroczny Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest pod hasłem „Mokradła i woda”. Jest to szczególna data ponieważ w tym roku przypada 50 rocznica podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych.


W obchody tego święta angażują się różne przyrodnicze instytucje, szkoły, organizacje pozarządowe. W Polsce biorą w nich udział parki narodowe, parki krajobrazowe, regionalne dyrekcje Lasów Państwowych, Ochrony Środowiska, zarządy gospodarki wodnej, kluby przyrodników, szkoły i uczelnie wyższe, a także Centrum Ochrony Mokradeł. Podstawowym celem tych obchodów jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych. Organizowane są wtedy różne spotkania, pogadanki, wycieczki, zajęcia edukacyjne, konkursy.
Jedynym międzynarodowym układem dotyczącym mokradeł jest Konwencja Ramsarska. Konwencja ta za obszary wodno-błotne uznaje tereny bagien, błot, torfowisk lub zbiorowisk wodnych naturalnych lub sztucznych, stałych lub okresowych, o wodach płynących lub stojących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływów nie przekracza 6 metrów. Dotychczas Konwencję Ramsarską podpisało 170 krajów. Wyznaczyły one ponad 2300 obszarów na 250 mln ha. W Polsce jest 19 obszarów Ramsar, w tym: 6 parków narodowych (Biebrzański, Narwiański, Poleski, Słowiński, „Ujście Warty”, Wigierski), 6 obszarów jeziornych, torfowiska karpackie i karkonoskie, 2 kompleksy stawów rybnych i ujście Wisły.
Mokradła są cenne, gdyż są ostoją bioróżnorodności. Można na nich spotkać prawdziwe „perełki” przyrodnicze. Odgrywają też bardzo dużą rolę w stabilizacji emisji gazów cieplarnianych i ograniczenia skutków zmian klimatu. Są pochłaniaczami dwutlenku węgla na Ziemi. Z tego względu nie należy ich osuszać ani wypalać, a wręcz należy je chronić i dbać o ich zachowywanie.
Na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich także znajdują się mokradła i tereny podmokłe warte należytej ochrony. Są to niewielkie tereny ze specyficzną florą i fauną charakterystyczną dla tego typu miejsc. Należą do nich m.in. 2 użytki ekologiczne: „Międzyrzecze Bzury i Łagiewniczanki” i „Łąki na Modrzewiu”, Torfowisko Imielnik z ciekawą florą i fauną torfowiskową, Torfowisko Żabieniec koło Syberii (unikatowe torfowisko z cennymi zespołami roślinności bagiennej i torfowiskowej oraz florą wyskotorfowiskową i wodną), a także śródleśna łąka zwana „Opadówką" na terenie Lasu Łagiewnickiego.
Ochrona mokradeł oraz wszelkiego rodzaju obszarów wodno-błotnych daje możliwość ich zachowania dla przyszłych pokoleń oraz sprzyja zwiększaniu różnorodności biologicznej.

Więcej informacji na temat znaczenia i ochrony mokradeł można przeczytać na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pod poniższym adresem:
http://www.gdos.gov.pl/swiatowy-dzien-mokradel-2021-3
a także na stronie internetowej: https://bagna.pl/

Tekst: Mateusz Starnowski

Źródło zdjęcia: http://www.gdos.gov.pl/