Kilka słów o śniegu i jego znaczeniu w przyrodzie

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zima najczęściej kojarzy nam się ze śniegiem i mrozem. Niestety zimy z wielkimi mrozami i dużymi opadami śniegu to już chyba przeszłość. Jedynie dorośli pamiętają jeszcze zimy ze śniegiem „po pas”. Taką prawdziwą zimę możemy pokazać młodszym na zdjęciach lub filmach z naszego dzieciństwa. Tegoroczna zima także należy do tych łagodnych (tak przynajmniej jest do chwili obecnej).


Śnieg jest opadem atmosferycznym w postaci sześcioramiennych kryształków lodu. Taki kryształek powstaje z cząsteczki wody, która w odpowiedniej temperaturze obudowuje się wokół np. pyłku lub cząsteczki kurzu. Kryształki łączą się w opadające na ziemię płatki śniegu. Śnieg bywa różny ̶ może być wilgotny lub suchy, puszysty lub zbity. Czasami lepi się do butów lub pod nimi skrzypi.
Śnieg odgrywa bardzo ważną rolę w przyrodzie. Uświadamiamy to sobie dopiero, gdy występują jego braki. Jest on bardzo ważnym ogniwem sezonowego obiegu wody i systemu klimatycznego na Ziemi. Im mniej jest śniegu i dni z pokrywą śnieżną, tym większa jest ilość ciepła pochłoniętego przez powierzchnię Ziemi. Wpływa to istotnie na przyspieszenie procesu ocieplenia. Jak tłumaczy naukowiec ̶ prof. dr hab. Stanisław Małek z Katedry Ekologii i Hodowli Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie śnieg to darmowa retencja w zimie. Stopniowe rozmarzanie pokrywy śnieżnej dostarcza przyrodzie wody najbardziej potrzebnej wiosną. Deszczowa zima bez śniegu nie zapewni takiego zapasu wody, gdyż szybko odpływa z ekosystemów. Śnieg zawiera także powietrze, które znajduje się między jego drobinkami. Puszysty śnieg jest jakby pierzyną, która zmienia warunki termiczne gleby i umożliwia dostęp do tlenu. Wpływa to pozytywnie na florę i faunę. Pokrywa śnieżna ochrania siewki i sadzonki drzew. Pod śniegiem mogą chować się m.in. ptaki. Młode zwierzęta, tak jak dzieci urządzają sobie na śniegu zabawy, np. wydry zjeżdżają na brzuszkach z ośnieżonej górki.
Jeżeli chodzi o śnieg to służy on także ludziom do zajęć rekreacyjno-sportowych. Szczególnie lubianymi rozrywkami są zjazdy na sankach, nartach lub snowboardzie oraz wszelkiego rodzaju zabawy ze śnieżkami, a także lepienie popularnego bałwana. Wiele atrakcji dostarczają kuligi, szczególnie te z pochodniami organizowane w górach.
Zimowe ośnieżone pejzaże są też wdzięcznym tematem dla plastyków. Obrazy malowane w zimowej szacie są przepiękne. Z zimowej aury korzystają także fotografujący przyrodnicy. Zima przystraja przyrodę w najmniejszych detalach. Więdnące leśne owoce, zaschnięte rośliny czy szyszki na drzewach - wszystko to zimą przystrojone jest w nową, białą szatę. Takie elementy przyrody wydają się bardziej interesujące i atrakcyjniejsze, np. zwiędłe kwiatostany trzciny pospolitej. Pięknie też wyglądają drzewostany iglaste pokryte śnieżnymi czapami lub gałęzie drzew pokryte szronem. Takie zimowe cuda tworzą bajkową scenerię.
Zachęcamy także zimą do odwiedzania terenów Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, a szczególnie lasów, np. Lasu Łagiewnickiego lub Lasu Janinowskiego, które o tej porze roku wyglądają bardzo urokliwie. Zimą bardzo ładnie wyglądają także ośnieżone krajobrazy Wzniesień Łódzkich. Mogą Państwo wybrać się na spacer podążając szlakami turystycznymi, wędrując samotnie lub w grupie. Dla bardziej wytrwałych proponujemy biegi ścieżkami leśnymi lub śródpolnymi.
Życzymy udanego aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Tekst i zdjęcia: Mateusz Starnowski