23 stycznia - Dzień bez Opakowań Foliowych

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W 1965 r. szwedzki inżynier Sten Gustaf Thulin jako pierwszy opatentował torebkę foliową. Przez dziesiątki lat robiła ona międzynarodową karierę. Do dziś używana jest na wszystkich kontynentach. W ostatnich latach dostrzeżono jednak niebezpieczeństwa z nią związane.


23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. Kampanię przeciw jednorazówkom zaproponował w 2008 r. radny z Łodzi - Pan Krzysztof Piątkowski. Wyprodukowanie torebki foliowej trwa mniej niż sekundę, służy ona człowiekowi średnio około 20 minut, rozkłada się natomiast około 400 lat. Te dane szokują każdego. W Polsce rocznie na wysypiska trafia około 55 tysięcy ton torebek foliowych. Podobna ilość, około 50 tysięcy ton ląduje co roku w oceanach. W latach 90-tych ubiegłego wieku odkryto między Hawajami a Kalifornią ogromne skupisko plastikowych odpadów, czyli Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci. Druga taka plama znajduje się między Hawajami a Japonią. Torby foliowe porzucone w środowisku naturalnym są wielką pułapką dla zwierząt. Zwierze może się taką torebką otruć, uwięzić jakąś część ciała, np. skrzydło czy łapę lub nawet udusić. Torebki foliowe są jednymi z najczęstszych śmieci. Można je znaleźć wszędzie: w parkach, lasach czy na ulicach. W związku z tym w wielu krajach ogranicza się ich używanie. Również w Polsce chcąc ograniczyć ich stosowanie wprowadzono odpłatność za torby foliowe, a w niektórych sklepach całkowicie zrezygnowano z ich sprzedaży. W pewnym stopniu ludzie zrozumieli, że lepiej używać toreb bawełnianych, płóciennych, koszyków lub siatek wielokrotnego użytku.
Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców Polski, a nawet całej Ziemi o to, aby nie tylko 23 stycznia był dniem bez opakowań foliowych. Proponujemy wprowadzić ten zwyczaj na stałe i wybierając się na zakupy zabierać ze sobą torebki wielorazowego użytku z materiałów biodegradowalnych. Wybierając w sklepie produkty starajmy się zwracać uwagę, które z nich opakowane są w jednorazową folię i raczej z nich rezygnować. Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że nie mamy ze sobą właściwej torby i zmuszeni jesteśmy skorzystać z torby foliowej to starajmy się później wykorzystać ją ponownie i używać jak najdłuższy czas, a na końcu pamiętajmy by wyrzucić ją do właściwego pojemnika na odpady, aby mogła zostać poddana recyklingowi.
Ziemia to nasz dom. Starajmy się jej nie zaśmiecać, aby służyła jak najdłużej nam oraz przyszłym pokoleniom.

Źródło zdjęcia: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/kampania-uznajaca-wielka-pacyficzna-plame-smieci-na-oceanie-za-panstwo/jml5x84

Tekst: Mateusz Starnowski