Susza w kraju. Wysoki stopień zagrożenia pożarowego w lasach.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W całej Polsce, w tym także w naszym regionie odczuwalny jest brak wody ˗ susza. Przyczyną tego jest nietypowa zima oraz brak opadów. Ostatnia zima przebiegała zupełnie inaczej niż w poprzednich latach.

Temperatury były zdecydowanie wyższe, brak było opadów śniegu. Nie wytworzyła się pokrywa śnieżna, która gdy topnieje na wiosnę zasila glebę w wodę, i podnosi poziom wód w rzekach. Drugą bardzo ważną przyczyną suszy jest brak opadów deszczowych. W marcu tego roku opady deszczu były najniższe w okresie ostatnich 30 lat. Kwiecień jeszcze bardziej pogorszył sytuację gdyż opadów nie było w ogóle. Pogłębiło to jeszcze bardziej deficyt zasobów wodnych. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podaje, że na obszarze całego kraju opady stanowiły tylko 67% średniej wieloletniej, a w pasie Polski centralnej, a więc także w woj. łódzkim nawet poniżej 40%. Powoduje to spadek poziomu wód podziemnych oraz poziomu wody w rzekach, znikają starorzecza. Krajowy Instytut Meteorologii ogłasza bardzo niski poziom wód w rzekach m.in. Warty, Pilicy, Wisły. Według Wód Polskich najbardziej narażone na skutki suszy są regiony Polski centralnej i środkowo-wschodniej.

Susza w całym kraju powoduje zagrożenie pożarowe. Według mapy Monitoringu Meteorologicznego Obszarów Leśnych prawie cały kraj (w tym całe woj. łódzkie) pokryty jest kolorem czerwonym, co oznacza najwyższy poziom zagrożenia pożarowego na terenie Lasów Państwowych. Od początku roku w kraju wybuchło już ponad 200 pożarów. Tragiczny w stratach przyrodniczych był pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie płonęły torfowiska, łąki i lasy. Dopiero w piątej dobie udało się strażakom opanować ogień. Spłonęło ponad sześć tysięcy hektarów łąk, torfowisk i lasów. Unikatowych na skalę światową siedlisk, których niestety prawdopodobnie nie uda się już odtworzyć. Tereny te były ostoją wielu rzadkich i cennych gatunków roślin, ptaków, a także bobrów i łosi. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej nieodpowiedzialne wypalanie łąk.

Apel do społeczeństwa:

Ponieważ woda jest niezwykle ważna dla życia, należy ją szanować i oszczędzać, a nie bezmyślnie marnować. Pamiętajmy o tym, chociażby zakręcając wodę w kranie podczas mycia zębów. Każdy z nas może także wykonać dobry uczynek podlewając drzewko w swojej okolicy.

Z powodu dużego zagrożenia pożarowego w lasach należy zachowywać się w nim tak, aby przypadkowo nie spowodować pożaru, np. rzucając niedopałek papierosa w suchą ściółkę. Należy także pamiętać, aby nie wyrzucać do lasu śmieci, ponieważ także one, mogą stać się przyczyną pożaru.

 

Zachęcamy do odpowiedzialnego korzystania z lasów, a także szlaków turystycznych.

Tekst: Mateusz Starnowski