Zimowe Ptakoliczenie w Zadzimiu

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

25 stycznia 2019 roku na terenie miejscowości Zadzim w powiecie poddębickim odbyło się Zimowe Ptakoliczenie zorganizowane przez ZPKWŁ Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych. W tegorocznej edycji wzięło udział 80 uczniów z Zespołu Szkół w Zadzimiu.

Akcja rozpoczęła się od wręczenia nagród przez Panią Dyrektor wyżej wspomnianej placówki w konkursie na najładniejszy karmnik. Następnie odbyły się zajęcia stacjonarne w trakcie których młodzież dowiedziała się między innymi o gatunkach ptaków zimujących w Polsce oraz jak mądrze możemy im pomagać w trakcie zimy. Potem rozpoczęły się zajęcia w terenie w iście zimowych warunkach. Na początku tuż przed budynkiem szkoły, gdzie dzieci dowiedziały się więcej o samej akcji zimowego liczenia ptaków, poznały sylwetkę szczygła - ptaka zimy 2019 roku oraz nauczyły się obsługi sprzętu do obserwacji. Następnie zajęcia przeniosły się do pobliskiego zabytkowego parku podworskiego z bogatym drzewostanem, między innymi: aleją dereniową i grabową, okazałymi dębami i jesionami, z których część objęta została ochroną prawną w postaci pomników przyrody. W trakcie spaceru dzieci zaobserwowały następujące gatunki ptaków: kwiczoł ok. 60 sztuk, sikora modra i bogatka - ok. 50 sztuk, kawka - 3 sztuki, wróbel - 2 sztuki, kos - 2 sztuki, kowalik - 1 sztuka.

K. Kierniakiewicz