Warsztaty entomologiczne w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

P1010061W środę 29 sierpnia o godzinie 20.00 na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZHP „Nadwarciański Gród” zorganizowaliśmy warsztaty entomologiczne, tzw. nocne „Świecenia". Tym razem odbyły się już po raz drugi na terenie SPK. Pierwsze w ramach „Nocy Świetlików” były zorganizowane na obszarze Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

Głównym punktem programu były warsztaty entomologiczne tzw. świecenia polegające na wabieniu motyli nocnych za pomocą lampy rtęciowej, które poprowadził Pan Stefan Sobczak. Pogoda zdecydowanie sprzyjała, dzięki czemu udało się zaobserwować kilka ciekawych gatunków. W czasie świecenia przyrodnik dzielił się informacjami na temat wieloletniej pasji, a także opowiadał w jaki sposób odławia się motyle i preparuje nawet najmniejsze okazy. Młodzi ludzie, podzieleni na kilka grup, mogli także zobaczyć zbiory w gablotach zarówno z terenu Polski jak i odległych zakątków świata (m.in. Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Środkowej)

Najmłodszych uczestników warsztatów najbardziej cieszyła możliwość zobaczenia z bliska a nawet lekkiego dotknięcia nocnego motyla, który zachowywał się tak, jakby był „oswojony”. Ciekawscy delikatnie kładli je sobie na rękach, aby jeszcze bliżej przyjrzeć się tym barwnym stworzeniom. Były także dyskusje i mnóstwo pytań do prowadzących. W ramach zajęć, odpowiadając na pytania związane z tematyką warsztatów, można było także otrzymać linijkę z wizerunkami motyli lub książeczkę prezentującą ich fotografie wraz z opisami.

Po raz kolejny nocne spotkania okazały się niesamowitym wydarzeniem, na których zjawiło się od 180-200 młodych ludzi wraz z opiekunami.

Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas w pięknych okolicznościach przyrody.

W. Pogorzelska