Wielki Dzień Pszczół

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Wielki Dzień Pszczół to wydarzenie zainicjowane w 2013 roku. Jest to jeden dzień w roku poświęcony pszczołom hodowlanym oraz dziko żyjącym zapylaczom. Jego celem jest  przypominanie o niezastąpionej roli zapylaczy i realnym zagrożeniu ich wyginięcia. Z roku na rok zwiększa się liczba placówek przyrodniczych, ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych, które włączają się do akcji oraz gwarantują bezpłatny wstęp. A w tym roku obchodzimy już 5 edycję tego wydarzenia.

Wielki Dzień Pszczół to wyjątkowe święto, które na stałe wpisało się w ekologiczny kalendarz Polaków. To doskonała okazja, by przypomnieć o ważnym problemie, jakim jest wymieranie pszczół, oraz ich roli ekosystemie. Rola pszczół w ekosystemie jest nie do przecenienia. W Polsce około 50 gatunków polowych roślin uprawnych, 140 gatunków roślin ogrodniczych, w tym 15 gatunków krzewów i drzew owocowych, 60 gatunków warzyw oraz 60 gatunków uprawnych roślin zielarskich zapylanych jest przez pszczołę miodną. 

Gatunek wykonuje ponad 88 proc. całej pracy zapylaczy. Brak tych owadów na plantacjach roślin uprawnych może spowodować obniżenie plonów nawet o 70-80 proc. Tak się dzieje choćby w przypadku malin.

Jedynie pszczoła miodna jest w stanie wytworzyć pożywny miód. Owady dostarczają również innych produktów, takich jak pyłek pszczeli, pierzgę, propolis, mleczko pszczele i jad pszczeli. 
Utrzymywanie populacji pszczół i innych owadów zapylających to żywotna kwestia ludzkości.„Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia – nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi” – stwierdził Albert Einstein

Aby pokreślić tak wyjątkowy dzień – święto pszczół, pracownicy Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych cyklicznie włączają się w akcję przeprowadzając warsztaty i zajęcia tematyczne w terenie.

P. Szymczak - praktykantka w OT SPK