Nietoperze poczuły wiosnę

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

20180405 110740Wraz z nadejściem wiosny hibernujące nietoperze wybudzają się z zimowego snu. Na pewno odwiedzają nasze ogrody, a być może mieszkają nawet na naszych strychach.

To wbrew pozorom bardzo sympatyczne i pożyteczne zwierzęta. Żywią się głównie owadami i pajęczakami. Wiele z nich na miejsca swojej kryjówki wybiera zamieszkałe budynki. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek Sieradza, która w swojej piwnicy znalazła nietoperza. Poproszeni o pomoc pracownicy Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych udali się na miejsce. Dzikim lokatorem okazał się mroczek późny. Po odpowiednim zabezpieczeniu i przeniesieniu w bezpieczne miejsce nietoperz obudził się i odleciał. Mroczek późny to pospolity gatunek, który latem należy do najczęściej spotykanych nietoperzy w miastach. Zjada m.in. chrząszcze, motyle nocne, a także muchówki. Jego obecność w piwnicy, na strychu naszego domu nie stanowi dla nas zagrożenia. Należy otworzyć okna i pozwolić by odleciał lub z zachowaniem należytej ostrożności zabezpieczyć zwierzę i przenieść w bezpieczne miejsce na dworze. Pamiętajmy jednak, że jest to zwierzę dzikie, a zatem nie można go dotykać gołymi rękoma.

K. Łężak