Budki lęgowe w PKMWiW

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

IMG 02627 lutego pracownicy OT SPK w porozumieniu z Nadleśnictwem Złoczew powiesili na terenie Leśnictwa Korzeń 15 budek lęgowych - 14 budek lęgowych dla ptaków i 1 dla nietoperzy.

Ptasie schronienia to budki typu A, które przeznaczone są między innymi dla: dzięciołka, kowalika, sikory bogatki, sikory modrej, sikory czubatej, sikory ubogiej, sikory sosnówki, muchołówki białoszyjej, muchołówki małej, muchołówki szarej, muchołówki żałobnej, pełzacza leśnego, pełzacza ogrodowego, mazurka, wróbla. Budka dla nietoperzy to skrzynka typu Stratmann przeznaczona między innymi dla: Borowca wielkiego, Borowiaczka, Gacka szarego, Gacka wielkouchego, Karlika większego, Mopka, Mroczka posrebrzanego, Mroczka pozłocistego, Mroczka późnego, Nocka Bechsteina, Nocka Brandta, Nocka Daubentona, Nocka dużego, Nocka łydkowłosego, Nocka Natterera, Nocka orzęsionego, Nocka wąsatego.

Budki powieszono zgodnie z ogólnymi zasadami na wysokości od 50 cm do 3 metrów (dla nietoperzy od 2 do 6 m) w odległości od ok. 20-30 do 300 metrów (dla nietoperzy najlepiej jest wieszać budki w grupach, 4-6 obok siebie), w preferowanych kierunkach południowy-wschód i północ (dla nietoperzy południowy-wschód lub południowy-zachód). Ważne jest, żeby zawieszona budka nie była wystawiona na działanie silnego wiatru, deszczu oraz światła słonecznego.

W celu łatwiejszej lokalizacji oznaczono współrzędne geograficzne każdej budki za pomocą urządzenia GPS.

Pamiętajmy, że budki lęgowe dla ptaków/skrzynki dla nietoperzy nie zastąpią naturalnych dziupli lęgowych/miejsc rozmnażania. Są one jednak koniecznością w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli/schronów lub ich ilość jest niewystarczająca.

K. Kierniakiewicz