Zimowe Ptakoliczenie w Osjakowie

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

IMG 0201 copyOstatni weekend stycznia to wyjątkowa okazja do zapoznania się z różnymi gatunkami ptaków zimującymi w naszym kraju. Każdego roku w całej Polsce odbywa się akcja Zimowego Ptakoliczenia (dawniej Zimowego Liczenia Ptaków w Parkach i Ogrodach), której głównym organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Działanie wzorowane jest na brytyjskim wydarzeniu "Big Garden Birdwatch" i każdy może wziąć w nim udział. Wolontariusz musi poświęcić liczeniu co najmniej godzinę, notując ilość zaobserwowanych ptaków w przydomowym ogrodzie, w karmniku, skwerze przed blokiem i w parku. Liczenie może odbyć się indywidualnie lub w większym gronie.

Do tego wydarzenia włączył się również Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych organizując akcję ze szkołą w Osjakowie. Pogoda dopisała, a spacer zaowocował ciekawymi obserwacjami. Uczestnicy wyposażeni w lornetki, a także lunetę z zaangażowaniem liczyli ptaki zimujące w najbliższej okolicy. Nie zabrakło również informacji na temat czeczotki – ptaka tej zimy oraz najczęściej spotykanych o tej porze roku gatunków i zasadach ich dokarmiania. Najliczniej obserwowanym przez nas ptakiem była sikora bogatka (33 szt.), sikora modraszka (5 szt.), trznadel (14 szt.), mazurek (12 szt.), wróbel (5 szt.), a z rodziny kaczkowatych, krzyżówka (30 szt.). Można było także podziwiać dzięcioła zielonego (2 szt.) i czarnego (1 szt.).

Wyniki naszego Ptakoliczenia naniesiemy na Elektroniczną Kartę obserwacji na stronie OTOP. Dzięki nim ornitolodzy stworzą zestawienie najliczniej spotykanych ptaków o tej porze roku, w parkach i ogrodach.

W. Pogorzelska