Mokradła, rzeki i strumyki w ZPK

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Z okazji przypadającego dzisiaj, tj. 2 lutego 2023 roku Światowego Dnia Mokradeł zapraszamy do zobaczenia kilku zdjęć z Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

Aktualna pogoda sprzyja obserwacji już trochę zapomnianych widoków obfitych wód powierzchniowych w naszym Parku. Rzeka Warta wypełnia po brzegi koryto, a niewielkie strumienie jak na ostatnie lata niosą wyjątkowo duże ilości wody. Na nisko położonych łąkach powstały płytkie zastoiska, a stawy i starorzecza w porównaniu z okresem letnim wręcz rozlały swe wody w okolicznych olsach. Może brakuje tutaj żywej zieleni, jednak widok takiej obfitości wody i tak cieszy oko. Każdy przyrodnik życzyłby sobie, aby obserwacja tego typu zjawisk stała się normą. Jednak świadomość powolnych zmian klimatu w niekorzystnym kierunku ocieplenia i suszy nie napawa optymizmem.

Maurycy Ignaczak