Wielki Dzień Pszczół w Głazie

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Wielki dzień pszczół 2021Wspaniałe miejsce, cudowna atmosfera i przesympatyczni ludzie, a to wszystko w Domu Wczasów Dziecięcych TPD w Głazie. To właśnie tam uczciliśmy wczorajszy Wielki Dzień Pszczół. Aby podkreślić święto tych pracowitych owadów, pracownicy Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych przeprowadzili warsztaty dla dzieci i młodzieży przebywających na zorganizowanych koloniach w Głazie.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. ile gatunków pszczół występuje w naszym kraju, czym różni się pszczoła miodna od pszczoły samotnicy, poznali produkty pszczele, mogli przymierzyć kapelusz pszczelarski, a także sprawdzić jak działa podkurzacz. Podpowiadaliśmy także jak zbudować hotel dla owadów i jakie rośliny posadzić w ogrodzie aby przyciągnąć do niego pszczoły. Nie zabrakło także mini konkursu, w którym do wygrania były miody.  Serdecznie dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas, a wszystkim dzieciom życzymy udanych wakacji.

A dla wszystkich zainteresowanych pszczołami, zostawiamy garść informacji…

w Polsce żyje około 470 gatunków pszczół, a niemal połowa z nich to gatunki zagrożone wyginięciem. Jednym z nich są pszczoły samotnice. Jak sama nazwa wskazuje owady te prowadzą samotny tryb życia. Ich gniazda znajdują się przeważnie w ziemi, w pustych łodygach roślin, a nawet co ciekawe w pustych muszlach ślimaków. Dzikie pszczoły są również potrzebne w przydomowych ogródkach, ponieważ zdobywając pokarm zapylają wiele różnych gatunków roślin, a przy tym nie są agresywne. Jednak to właśnie brak pożywienia stanowi główny problem wymierania tej grupy. Ale zacznijmy od początku. Zapylanie roślin następuje w momencie zbierania przez pszczoły nektaru i pyłku. Udomowione pszczoły miodne są w lepszej sytuacji, ponieważ pszczelarze dostarczają im źródło pokarmu. Dzikie pszczoły takiej opieki niestety nie mają i dlatego pozbawione pożywienia giną. Dlatego istotną rzeczą jest to, abyśmy zadbali i pomagali tym pożytecznym owadom. W takim razie jak można im pomóc? Jest to bardzo proste! Wystarczy, że posadzimy w swoim ogrodzie rośliny, które są dla nich przyjazne jak np.: aksamitka, dalia, wrzos, lawenda, drzewa owocowe i wiele innych. Ciekawą oraz kreatywną inicjatywą jest budowanie tak zwanych specjalnych domków dla pszczół samotnic. Można go wykonać z resztek budowlanych, drewna, trzciny itp. Najlepiej jest je wywieszać i wystawiać w ogrodzie w pierwszej połowie kwietnia, ponieważ wtedy pojawiają się pierwsze pszczoły samotnice, które szukają miejsca na gniazda. Dodatkowym atutem takiego domku jest to, że zimą schronienie znajdą w nim np. biedronki.  

Niewątpliwie najbardziej znanym i lubianym produktem pszczelim jest miód. Jednak dzięki pszczołom pozyskujemy także  wiele innych produktów. Jednym z nich jest mleczko pszczele. Jest ono bogate w białka, tłuszcze oraz witaminy. Obecnie najczęściej wykorzystuje się je w kosmetyce jako dodatek zwiększający odżywcze właściwości kremów. Kolejnymi produktami są jad pszczeli oraz propolis. Produkty te mają podobne zastosowanie, gdyż działają kojąco na trudno gojące się rany. Kolejny produkt, który otrzymujemy dzięki pszczołom to wosk. Stosuje się go głównie w kosmetyce jako nośnik oraz czynnik zabezpieczający przed utratą wody. Jest on również dodatkowym składnikiem w produktach do pielęgnacji mebli, ceramiki, tapicerki i odzieży skórzanej. Z wosku pszczelego produkuję się także świece, które podczas spalania jonizują powietrze ujemnie, a to sprawia, że działają korzystnie na układ oddechowy.

Pszczoły mają ogromne znaczenie dla człowieka i całej przyrody. Niestety w ostatnich latach obserwuje się na świecie coraz większe zagrożenie wyginięcia tego gatunku, które może przyczynić się do niewyobrażalnych dla ludzkości strat, dlatego niezbędne jest dalsze podejmowanie wszelkich działań  i organizowanie jak największej ilości akcji mających na celu uświadamianie ludzie i ratowanie tych owadów. Następnym razem, gdy spojrzymy na przelatującą pszczołę, warto przypomnieć sobie, że produkcja żywności w dużym stopniu zależy właśnie od nich. I to my przyczyniamy się do ich zagłady.

K.Piasecka