Dzięcioł duży (film)

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Docierający do naszych uszu odgłos charakterystycznego stukania w drzewo, chyba każdy z nas kojarzy bardzo pozytywnie. Pomimo, że w Polsce występuje aż 9 gatunków dzięciołów to dzięcioł duży (Dendrocopos major) jest najbardziej pospolity z nich wszystkich.

Potocznie nazywany jest lekarzem lasu, którego obecność jest bardzo pożądana przez leśników w każdym rodzaju zalesień. Ten gatunek dzięcioła jest łatwy do wypatrzenia i usłyszenia. Należy do ptaków mało płochliwych, co czyni go świetnym obiektem obserwacji i idealnym modelem dla początkujących amatorów ptasiej fotografii.

Dzięcioł duży bywa dość często mylony z innymi dzięciołami występującymi w Polsce. Z powodu podobieństw w wyglądzie oraz identycznego sposobu gniazdowania i żerowania mylony jest najczęściej z dzięciołem białogrzbietym, dzięciołem białoszyim, dzięciołem trójpalczastym. Młode osobniki często są brane za dzięciołka lub dzięcioła średniego.

Film: Krzysztof Gara

Lektor: Karolina Piasecka