Międzynarodowy Dzień Lasu

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

międzynarodowy dzień lasówWiosną warto wybrać się na spacer do lasu, bowiem od 2012 roku, 21 marca jest też Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu podnoszenie świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.

Według szacunków lasy pokrywają 1/3 lądów na Ziemi, niestety ich powierzchnia kurczy się w zastraszającym tempie. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Co byłoby gdyby zniknęły wszystkie lasy? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Są one bowiem rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami.

Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi lasy są miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, zapewniają budulec, karmią i zapewniają substancje lecznicze. W tym dniu warto pomyśleć o tym, by zamiast spędzać czas w zatłoczonym mieście wybrać się raz na jakiś czas najbliższego lasu. Spędźcie w nim trochę czasu, poznajcie go lepiej i poobserwujcie, spróbujcie się z nim zaprzyjaźnić. Zabierajcie do lasu wasze dzieci, niech od najmłodszych lat nawiązują osobisty kontakt z przyrodą, to bardzo ważne. Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić.

E. Fraszczyńska