Kiedy pierwszy dzień wiosny?

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

krokusy21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Przypada on na czas równonocy wiosennej. Właśnie od tego momentu dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem.

Przyzwyczailiśmy się, aby wiosnę witać właśnie 21 marca, jednak według najnowszych badań od 2014 roku astronomiczna wiosna będzie do nas wracać dzień wcześniej, 20 marca. Zmiana ta związana jest z ruchem precesyjnym ziemi, którego nie uwzględnia kalendarz. 21 marca stanie się ponownie pierwszym dniem wiosny dopiero w 2102 roku.

Tegoroczna łagodna zima sprawiła, że już od jakiegoś czasu możemy obserwować wiosnę w przyrodzie w postaci pierwszych kwiatów, pąków na drzewach, a także zwierząt, które już wybudziły się z zimowego snu lub tez już wróciły do naszego kraju.

E. Fraszczyńska