Światowy Dzień Bociana Białego, 31 maja

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

bocian bialy wp art.minBociany są symbolem nadchodzącej wiosny i towarzysząc nam przez całe lato, trudno jest wyobrazić sobie polski krajobraz bez ogromnych gniazd, a na nich smukłej sylwetki, czerwonego dzioba i przyjaznego klekotu.

Teren Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki to dogodne środowisko dla występujących licznie bocianów. Dzięki przeprowadzonej w 2010 r. inwentaryzacji gniazd bociana białego na terenie Sieradzkich Parków Krajobrazowych odnotowano 46 gniazd, a na nich od 1 - 4 młodych. Dogodne środowisko, między głównymi rzekami parku: Wartą oraz jej dopływem Widawką sprzyja ich liczebności.

Trzeba jednak pamiętać, że nic nie jest dane nam raz na zawsze. O przyrodę należy się troszczyć każdego dnia, podejmować wysiłki w celu jej zachowania. Bocianom też możemy pomóc budując platformy, wzmacniając i zabezpieczając stare gniazda, dbając o środowisko, zwłaszcza żyzne i wilgotne łąki, obszary podmokłe, obrzeża stawów, tereny zalewowe rzek, a także o typowy rolniczy krajobraz.

W. Pogorzelska