„PRZYRODA UCZY NAJPIĘKNIEJ” to motto zakończonego rajdu „Tropami Przyrody”

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

P102090825 maja odbył się pieszy rajd „Tropami Przyrody” zorganizowany przez Zarząd Oddziału PTTK w Sieradzu oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych.

Ok. 15 km trasa rajdu została tym razem wyznaczona po malowniczym, jurajskim terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, jednego z pierwszych parków krajobrazowych powołanych w Polsce. Ładna pogoda sprawiła, iż na starcie stawiło się ok. 110 uczestników, którzy autokarami wyruszyli do parku, w okolice góry Zelce. Wędrówkę rozpoczęto od wysłuchania informacji o jedynym czynnym wapienniku, metodach wypału wapienia, schemacie jego działania. Piechurzy, przed wejściem na szlak do  rezerwatu mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania takiej struktury jaką jest park krajobrazowy, czy rezerwat przyrody oraz istniejącymi formami ochrony przyrody w Polsce.  W samym rezerwacie usłyszeli o zjawiskach krasowych, odkryciu profesora Samsonowicza, któremu zawdzięczamy zainteresowanie tym wyjątkowym obszarem oraz o nietoperzach ZPK, jaskiniach i charakterystycznych dla tego terenu roślinach. Po pokonaniu około kilometrowej trasy w kierunku Bobrownik, w wyjątkowo dogodnej lokalizacji i pięknych okolicznościach przyrody nad samą rzeką Wartą, zorganizowano przerwę na posiłek i przeprowadzono konkurs na piosenkę „rajdową”.  Sama rzeka i jej widok z mostu, były także powodem, by wspomnieć o jej wyjątkowych walorach.

Po emocjach związanych z konkursem uczestnicy rajdu udali się z kierunku pomnika przyrody Żabi Staw, gdzie zachwycił widok kwitnących grzybieni białych i odgłosy płazów. Tu także była okazja do poszerzenia wiedzy o tym wyjątkowym środowisku wodnym.

Kolejnym pomnikiem przyrody na trasie rajdu była Góra św. Genowefy, a obok przekazanej wiedzy przyrodniczej przybliżona została legenda, ściśle związana z tym miejscem.

Bardzo zadowoleni, choć lekko zmęczeni i nawet troszeczkę, orzeźwiającym, krótkim opadem, zmoczeni uczestnicy, dotarli do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZHP Nadwarciański Gród, gdzie czekała na nich pyszna grochówka i gdzie odbyło się podsumowanie całej imprezy, rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie dyplomów i nagród.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i miło spędzony czas.

Tutaj napisali o rajdzie: Relacja z rajdu

K. Kierniakiewicz, W. Pogorzelska