W ostatnim czasie pracownicy Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich dokonali wizytacji sadów posadzonych w ubiegłych latach.

Między innymi dokonano kontroli sadu w Plichtowie, posadzonego w 2020 r. na terenie Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w ramach realizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego projektu pod nazwą „Owoce Pamięci” oraz sadu w Łagiewnikach, tuż obok siedziby Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, posadzonego w 2019 r. w ramach projektu „Łagiewniki od nowa – teren rekreacyjny i edukacyjny dla każdego” sfinansowanego z Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. Są to sady tradycyjne, ze starymi już coraz rzadziej spotykanymi odmianami drzew owocowych. ZPKWŁ realizuje działania związane z odtwarzaniem i ochroną sadów tradycyjnych nie tylko ze względu na ich walory krajobrazowe, lecz także w celu zwiększenia bioróżnorodności. Dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły się cieszyć smakiem takich odmian jabłoni jak antonówka, grochówka czy kronselka lub grusz tj. klapsa, faworytka czy lukasówka. Obecnie owoce, które kupujemy pochodzą najczęściej z sadów towarowych, często opryskiwanych szkodliwymi pestycydami. Owoce zebrane z tradycyjnych sadów są zdecydowanie zdrowsze, ponieważ nie wymagają środków ochrony roślin i mimo, że często mają w środku „robaczka”, to dojrzałe są bardzo smaczne i nadają się do jedzenia na surowo oraz na kompoty i przetwory.

Wizytacja w sadach miała charakter oględzin pod kątem stanu zdrowotnego drzewek. W ramach prac poluzowano siatki zabezpieczające przed zwierzyną, aby nowe gałęzie mogły się swobodnie rozwijać. Przycięto również dolne i suche gałęzie, by korony drzew dobrze się formowały. Skontrolowano także ilość kwitnących i owocujących drzewek. Poniżej przedstawiamy fotorelację z dokonanych prac.

tekst: M. Starnowski