Teren parku krajobrazowego to obszar szczególny, pozostający pod ochroną w celu zachowania najważniejszych walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Jest to także obszar, na którym mieszka i gospodaruje człowiek oraz prowadzi gospodarkę leśną.


Późna jesień oraz zima to w przyrodzie czas odpoczynku, moment kiedy wiele organizmów zapada w sen zimowy, letarg czy hibernację. To także pora „odpoczynku” dla drzew, które gubią liście a co za tym idzie ograniczają transport wody. Pozyskiwane w zimie drewno zawiera znacznie mniej wody, co jest korzystne z punktu widzenia jego dalszego wykorzystania.
Zatem to idealny czas do prowadzenia wszelkich prac w lasach.
Większość ptaków odleciała na zimowiska, natomiast te które zostały dawno już odchowały potomstwo. Obecność ludzi i maszyn w mniejszym stopniu dla lasu jest odczuwalna zimą. Wiosną kiedy ptaki znów wrócą i rozpocznie się sezon lęgowy dobrze jest te prace ograniczyć. Prowadzenie wzmożonych prac w tym czasie byłoby z pewnością niekorzystne dla ptaków.
Jednocześnie warto zauważyć, iż w okresie zimowym mniej osób korzysta z lasu i zakazy wstępu do niektórych jego fragmentów nie są tak kłopotliwe, jak w okresie wiosny czy lata.
Na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w ostatnim czasie prowadzone były wycinki drzew zarówno w Lesie Dobieszkowskim, jak i Janinowskim.
Rodzaj prowadzonych prac, ich zakres oraz lokalizacja wynikają z zapisów dokumentu jakim jest plan urządzenia lasu.
Plan urządzenia lasu (w skrócie PUL) jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego leśnicy prowadzą gospodarkę leśną w naszym kraju. Opracowuje się go raz na 10 lat dla konkretnego obiektu np. nadleśnictwa w oparciu o szereg informacji: opis i ocenę lasu, cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.
Przepisy prawne, które regulują sporządzanie PUL to: ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z 12 listopada 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu. Plan urządzenia lasu opracowywany jest przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Zatwierdza go Minister Środowiska.
Plan Urządzenia Lasu zawiera następujące części: dane inwentaryzacji lasu, analizę gospodarki leśnej w minionym okresie, program ochrony przyrody i część planistyczną.
Dokonywane wycinki drzew w lasach wynikają z zawartych w PUL etatów cięć użytkowania rębnego i przedrębnego. Etat cięć to najwyższa (dopuszczalna) ilość drewna jaką można pozyskać w ramach pielęgnacji lasu.
Na miejsce wyciętych drzew zostaną po pewnym czasie posadzone nowe, odpowiednie dla danego siedliska, gatunki. Pozwoli to zachować ciągłość lasu i zabezpieczy w ten surowiec przyszłe pokolenia.

Źródła:

http://www.lasy.gov.pl/pl
https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/plan-urzadzania-lasu/
https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/etat-ciec/
https://www.kp.org.pl/pdf/20150220_zarzadzanie_lasami/plan_urzadzenia_lasu.pdf
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach

Tekst: Agata Zaborowska i Mateusz Starnowski