Zima z reguły jest trudnym okresem dla dzikich zwierząt, gdyż śnieg i lód utrudniają zwierzętom dostęp do pokarmu i wody. W tym roku zima jest wyjątkowo łagodna i nie stanowi dla zwierząt tak dużego kłopotu jak w ubiegłych latach.

Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej ma na celu zachęcenie ludzi do pomocy zwierzakom oraz uświadomienie jak należy to robić we właściwy sposób. Nieodpowiedzialne działanie w tym zakresie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Zwierzęta powinniśmy dokarmiać tylko w warunkach ekstremalnych np. utrzymującej się wysokiej pokrywy śnieżnej lub długotrwałych dużych mrozów. W łagodne zimy, do których można zaliczyć tę obecną, zwierzęta powinny radzić sobie same.

Systematyczne dokarmianie zwierząt bez wyraźnej potrzeby powoduje, że zwierzęta przestają wyszukiwać pokarm samemu, a oczekują, że człowiek poda im jedzenie „na tacy”.

W Polsce dokarmianiem dzikiej zwierzyny leśnej zajmują się: Lasy Państwowe, Polski Związek Łowiecki, organizacje pozarządowe, instytucje związane z ochroną przyrody, placówki szkolne. Często w akcjach dokarmiania uczestniczą także wolontariusze.

Do sposobów pomagania zwierzętom na przetrwanie zimy można m.in. zaliczyć:
• odśnieżanie dróg leśnych (aby ułatwić zwierzętom wędrówkę w poszukiwaniu naturalnego pokarmu)
• podczas prac leśnych pozostawianie części drzew do spałowania, czyli ogryzania kory np. przez jelenie, daniele czy łosie
• podawanie soczystej karmy np. buraków, marchwi, ziemniaków, jabłek aby uzupełnić niedostatki wody
• wystawianie lizawek ze składnikami mineralnymi, zwłaszcza solą fizjologiczną (pełnią dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorób)
• podawanie suchej karmy w postaci siana (zaopatrzenie paśników)
• budowanie i wystawianie karmników dla ptaków, oraz podawanie różnego rodzaju ziaren

 

Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. Ptakom podawać można: drobne nasiona np. kasze, słonecznik, pestki dyni, krojone jabłka, nie soloną słoninę lub kule tłuszczowe z ziarnami. Bardzo ważne jest także pojenie ptaków zimą.

Podawanie zwierzętom niewłaściwej karmy może spowodować osłabienie, choroby a nawet śmierć.

Ptakom nie należy podawać pieczywa, gdyż zawiera sól, substancje ulepszające i konserwanty (np. chleb może wywołać u ptaków poważną chorobę – kwasicę). Ptaki mają ograniczone możliwości wydalania soli.

Podsumowując, dokarmianie zwierząt zimą jest niezwykle ważne, ale powinniśmy robić to odpowiedzialnie i właściwie. Złe dokarmianie może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych, wobec tego jeśli nie wiemy jak, to lepiej tego nie robić.

W tym roku zima jest wyjątkowo łagodna, i tylko lokalnie może występować potrzeba dokarmiania. Powinniśmy tego roku dać zwierzętom wolną „rękę”.

Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy na temat dokarmiania zwierząt.

 

tekst: M. Starnowski