Kowal bezskrzydły inaczej nazywany jest też kowalem dwuplamkiem, tramwajarzem lub strażakiem. To pospolicie występujący w Polsce pluskwiak. Osiąga długość 8 – 12 mm. Ma bardzo charakterystyczny wygląd: czarne odnóża, głowę i czułki; tułów i przedplecze czerwone z czarnymi rysunkami; tylne skrzydła zredukowane (stąd nazwa owada) z czarnymi kropkami. Zwykle łatwo daje się zauważyć, gdy całymi gromadami szczególnie wiosną (po opuszczeniu zimowych kryjówek) wygrzewają się u podstawy pni drzew. Najczęściej spotkać je można pod lipami, kasztanowcami i robiniami. Wędrownie po drzewach ułatwiają im przylgi znajdujące się na odnóżach.

Kowale żywią się nasionami szczególnie drzew, poza tym konsumują również owoce. Kiedy przebywają w dużej grupie wysysają soki z roślin. Zdarza się, że atakują swoich współbraci. Często zjadają resztki organiczne, martwe owady i odchody – tym samy, podobnie jak grzyby, oczyszczają nasze środowisko z martwej materii organicznej.

Kowale zazwyczaj żyją grupowo. To ułatwia im odstraszanie ptaków. Dodatkowo potrafią wydzielać nieprzyjemny zapach i są niedobre w smaku, co sprawia, że większość zwierząt nie jest nimi zainteresowana.

Sposób rozmnażania sprawił, że kowale zyskały miano „tramwajarzy”. Kopulacja samca i samicy zaczyna się w momencie połączenia odwłoków. Ponieważ żyją w grupie, to konkurencja o samice jest duża – inne samce próbują odczepić pierwszego samca i zająć jego miejsce. Sama kopulacja trwa nawet do 12 godzin, ale samiec postaje złączony z samicą przez 7 dni. Utrzymując formę tramwaju samiec zabezpiecza swoje ojcostwo.

Oprac. A. Pruszkowska