1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Został on ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902. Była to pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie ptaków. Polska przystąpiła do niej w 1932 roku. Dziś ptaki są chronione poprzez unijną Dyrektywę Ptasią, która ma na celu ochronę wszystkich istniejących populacji dzikich ptaków występujących w UE.

Współcześnie Międzynarodowy Dzień Ptaków ma przypominać nam o roli, jaką ptaki odgrywają w naszym życiu. Dla wielu osób na świecie obserwacja, fotografowanie i poznawanie ptaków stały się nie tylko ciekawym hobby ale pasją i życiowym wyborem.

 Każdy z nas może się zaangażować w działania sprzyjające ochronie tej grupy zwierząt. Zacząć można od podnoszenia własnej świadomości i wiedzy, krótkiej obserwacji ptaków w naszym najbliższym otoczeniu, ich zachowań i zwyczajów. Kolejnym etapem może być próba pierwszych wiosennych obserwacji na przykład bocianów, jaskółek czy jeżyków oraz rejestracja  ich migracji na specjalnych ornitologicznych platformach. Działaniem, które każdy kto posiada działkę, podwórko czy las może wukonać jest powieszenie odpowiedniej budki lęgowej dla wybranego gatunku ptaków.

 Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego od wielu lat prowadzi i wspiera szereg inicjatyw związanych z podnoszeniem świadomości ekologicznej i ochronie czynnej ptaków. Należą do nich prowadzone coroczne obserwacje ptaków połączone ze spacerami edukacyjnymi z dziećmi pod nazwą Ptakoliczenie,  w ramach współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. Ponadto prowadzimy cykliczne monitoringi liczebności i różnorodności gatunków w dolinach Pilicy i  Warty oraz nad Zbiornikiem Sulejowskim i Jeziorsko. Zajmujemy się również budową i dystrybucją w celach edukacyjnych budek lęgowych dla większości gatunków ptaków od najmniejszych, do największych gatunków drapieżnych w tym sów.

Opr.D.B
Źródło:https://otop.org.pl
Zdj.: D.B, Sz. K.